SON DAKİKA
Hava Durumu

Okuma kültüründe dijitalleşme (25.06.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 25.06.2022 11:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.06.2022 11:49

Malum teknoloji çağındayız. Alışverişler, iş görüşmeleri, eğitimler, eğlence, iletişim vb hayatımıza dair birçok şey artık minicik bir kapsülün içinde; telefon, bilgisayar, televizyon ve birçoğu…

Teknoloji hayatımızın her alanında büyük bir faktör olmaya başlayınca haliyle bundan kitaplar, dergiler de nasibini aldı.

Artık insanlar gideyim de bir kitap alayım demiyor; onun yerine internete girelim pdf olarak okuyayım ya da işi daha da kolaylaştıralım; neden gözlerimi okumakla yoruyorum, başkası seslendirsin ben dinleyeyim demeye kadar geldi boyut.

Ben sanırım halen kağıdı çevirmenin, altlarını kalemle çizmenin ya da sahaftan alınan eski basım kitapların kokusuyla mutlu olanlardanım, bu biraz eski kafalılık mı yoksa?

Bilemiyorum bence kesinlikle eski kafalılık değil; sadece bazı olayların çok farklı bir hazzı vardır ve onları dijitalin içine koyunca bizden geriye ne kalıyor? Canım sıkkın olduğunda, bu dünyadan uzaklaşıp farklı alemlere girmek istediğimizde ya da teknolojik çağın getirmiş olduğu bu sirkülasyon içerisinde arada nefes almak için, kafanı boşaltmak için bir şarj etme yöntemi; kitaplara dokunmak, teknolojiden uzak bir iki saat geçirmek. Sanırım bunu da yavaş yavaş elimizden alıyorlar diyebilir miyiz?

Sanırım olaya fazla duygusal ya da romantik yaklaşıyorum ama mesela bir Sabahattin Ali kitabında farkında olmadan farklı ülkelerde, farklı saat dilimlerinde yaşayıp ama aynı satırlardan, sözlerden etkilendiği için aynı cümlelerin altını çizen insanların olduğunu düşünmek içimi kıpır kıpır ediyor. Ya da kitapları okuma dönemlerine ayırmak. Mesela bir kitap vardır okumak için çıldırırsın ama hemen okuyup tüketmek istemezsin; özel bir an için saklarsın onu, okumak için sabırsızlanacağın, okurken daha fazla anlamlaşacak bir an için. Eline kahveni, çayını alıp tüm odağını o kitaba, dünyasına adapte etmek.

Gelişen teknoloji çağında sanırım kitaplar halen duygularımızın olduğunu, bir robot değil de etten kemikten bir insan olduğumuzu hatırlatan, hissettiren unsurlar oldukları için bu kadar yoğun anlamlar yüklüyoruz. Belki de halen insan kalabildiğimizi hatırlatacak şeylere ihtiyacımız vardır. Teknoloji çağında kaybolmamak için ufak bir çaba belki de.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.