SON DAKİKA
Hava Durumu

Kültür Kenti 29.07.2019

Yazının Giriş Tarihi: 29.07.2019 09:53

Haydi bağbozumuna gidiyoruz. Bu cumartesi bağ bozumu gezileri başladı. Gezinin en dikkat çeken detayı römorklar. Tur için özel hazırlanan römorklar Ressam Cemil Onay tarafından tasarlanıyor. Fotoğraf tutkunlarını cezbeden römorklar, yolculuk boyunca klarnet ve darbukayla şenleniyor.

Yolculuğun ardından gidilen bağlarda katılımcılar üzüm yetiştiriciliği hakkında bilgi alıyor. El örmesi hasır sepetlerin hediye edildiği ziyaretçiler sepetlerini üzümle doldurma fırsatını da yakalıyorsunuz. Kendi topladıkları üzümleri dolayısıyla yeme şansını da elde ediyorsunuz. Unutulmaz bir bağ yolculuğu ile ekolojik turizmi yaşıyorsunuz.

Kaçıranların çok üzüleceği Bozcaada bağbozumu festivali, her sene renkli görüntülere ev sahipliği yapar. Farklı bir havada geçen ve panayır alanına dönüşen etkinlik, her yıl tekrar eder. Bir yıllık meşakkatli bir çalışmanın karşılığının özel kutlamalarla alındığı sayılı günlerde; çeşitli konserler, tadım aktiviteleri, yarışmalar ve satış tezgahları adanın nostaljik sokaklarına kurulur. Üzüm güzelinin de seçildiği Bozcaada bağbozumu günleri, eğlenceli olduğu kadar da kalabalık bir katılımcı kitlesiyle gerçekleştirilir. Bütün bir yılın yorgunluğunu üzerinden atmak isteyen ve yeni bir döneme merhaba diyenleri ağırlayan festival her sene yerli ve yabancı misafirlerini ağırlar. İşçilerin ve misafirlerin birlikte traktörlere binerek bağlara gittiği etkinlik kapsamında, hasat zamanı elbirliğiyle keyifli ve eğlenceli bir şekilde tamamlanır. Bu etkinliği kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bozcaada’da görüşürüz.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.