SON DAKİKA
Hava Durumu

Kendi doğrularınız (02.04.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2022 10:34

Hayatınızın merkezi öncelikli olarak siz olmalısınız. Hayat sizden aldıklarını size altın tepsi ile geri vermez. zaman kaybetmeden kıymet bilin. Hayata bir daha gelme şansı olmuyor insanın. Eğer gelmişseniz şu dünyaya, hem ağlayıp hem güleceksiniz. Her zaman gülmeyi bekleyemezsiniz hayattan bazende ağlamak gerekir. Akışında gider hayat. Ama hiç bir zaman için hayatınızı başklarının avuçlarının içine koymayın. Yönlendirilmeyin mesela hayatta. Kendi görüşünüz olsun. Sırf başkaları istiyor diye onların istediği karaktere dönüşmeyin. Aileniz bile olsa sizin bir duruşunuz olmalı. Duruş insana has bir özelliktir. Çağımızda omurgasını kaybetmiş dik duramamış okadar çok insan var ki. Çünkü hep sahip oldukları ywere başkalarının çabası ile gelmişler. Sizin gibi direnmemişler hayata karşı. Hükmetmeyi,hakim olmayı kendilerine hak bilmişler. Hem çabalamadan bir yerelere geleceksin hemde hükmetmeyi kendine hak göreceksin. Vallahi bu tarz yaşanmışlıklar gördükçe üzülüyorum. İnsanlar bu hayatta sırf sevdiklerini kaybetmemek için boyun eğiyorlar. Daha çok sevilmek, daha çok sayılmak hatta en sevilen olabilmek için bile insanlar birbirlerine boyun eğiyorlar. Sırf karşısındaki kişiyi üzmemek için. Gerçekten bu noktada düşündüğüm tek şey oluyor. Neden ? neden bir insanı üzmemek için kendini üzer ki bir insan ? Neden önce başkalarını düşünür. Hayatınızı başrolunu siz oluşturuyorsunuz. Başkalarının sizi kullanmasına izin vermeyin. Herşeyden önce sizin görüşünüz sizin yapınız karkateriniz önemli olamlı. Alttan almak erdemlik hareketi olabilir. ama çok alttan almak bazen veasızlıkları peşinden getirir. Siz elinizi taşın altına ne kadar çok koyarsanız koyun insanlar yinede sizin için yapmasaydın, etmeseydin diyecekler. En iyisi siz önce kendinizi başrol yapın hayatınızda.

Aile hayatlarında bunu çok görürüz. Aileler sırf kendi doğruları karşısında çocuklarının da öyle olmasını isterlerler. Kısacası çocuklarının hayatlarında başrol olmayı seçerler. Ama hayat bu değil. Çocuğunuzunda bir birey olduğunu, onunda tercihleri olabileceğini unutmayın. Her zaman için sizin istediğiniz gibi olamazlar.Her şeyden önce zaman farklı nesil farklı dünya gün geçtikçe başkalaşıyor. Hiç bir zaman çocuklarınızın sizin gibi olmasını bekleyemezsiniz.

Çocuklarınıza önceliğiniz her zaman için insan olabilmeyi, iyi kalabilmeyi öğretmelisiniz. Cinsiyet ayırt etmeksizin insan olarak yetiştirin. İçinde insan sevgisi olabnilen, güzel çocuklar yetiştirin. Sizin gibi olması durumu değiştirmez. Sonuçta dönem farklı. Belki dizden daha kötü bir durumda olacak iler ki yaşında. Ama siz önce çocuklarınıza insan olabilmeyi, iyi kalabilmeyi öğretebilirseniz her şey daha güzel olur.

Kendi doğrularınız ve kendi istediklerinize göre çevrenizdeki insanlara bunu aşılayamazsınız. Bir toplum yada bir ortamda sadece sizin kararlarınız uygulanıyorsa orada bir yanlışlık var demektir. Sadece ben diyerek bir yere varamazz insan bazen biz diyebilmeli.. Biz diyemiyorsanız gerçekten çok eksiklik yaşıyor olabilirsiniz. İnsanın önce kendine saygısı olacak. Ve insanlar önce haddini bilecekler. Eğer çok vewrici olursanız insanlar size karşı haddini bilmezler. Hep daha fazlasını beklerler. Her şeyi yapmanızı hatta gün gelir sizi tanıdığı halde bunu yapmaya devam ederler. Siz siz olun sınırlarınızı hayatta iyi koyun.Herkes size karşı yerini bilsin. Bu çok yakın arkadaşınızda olabilir yada çok sevdiğiniz kişilerde olabilir. Durum ne olursa olsun ailenizden başka herkese ki size zarar veriyorsa sizi üzüyorsa- sınır koymanız gerekir. Mutlu bir hayat için sınır koymak önemlidir.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.