SON DAKİKA
Hava Durumu

Füruzan.. (18.04.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 18.04.2022 09:27

 Özellikle burjuva sınıfları, ezilen kadınları, yoksulluk ve yalnız başına savaş veren

kadınları görürdü, kalemine işlerdi. Aslında sosyalist denilebilecek bir insandı.

 İlk başta dergilerde ona göre amatörce yayınlanan hikayeleri vardı.

Ancak zamanla ustalaşmıştı, öykülerde kişiliği oturmuştu.

Kalemi artık çok güçlüydü. Kullandığı dil akıcı ve anlaşılırdı.

Gördüklerini olduğu gibi işlemeyi tercih ederdi. Yazdıkları ile yeni çağrışımlar uyandırmayı çok iyi başarıyordu.  Karikatürist Turhan Selçuk'la evlendikten sonra bir süre Füruzan Selçuk imzasını kullanmıştı.

Köy okulunda eğitim alan Füruzan, bir dönem tiyatro ile ilgilendikten sonra kendini tam anlamıyla edebiyata verdi. Gözlem yeteneğini kuyllanarak yazmayı daha çok doğru bulurdu.

 Kendi bişeyler katmadan düz yazı ile yazmayı tercih ederdi. Özellikle kadınlar ve çocuklar hakkında, toplumsal olaylar hakkında çok ince bir duyarlılıkla yazmıştı öykülerini.

 Adeta kendini o ana ait hissederek yazmış gibiydi.. Belki de okuyucularını etkileyen nokta tam olarak buydu.. İşte o da kendini yaşanılanların içine koyarak yazmayı daha çok doğru buluyordu.

Sadece okutmak değil aynı zamanda hissettirmeyide düşünüyordu.

Çağdaş edebiyata yeni temalar bile kattığını söyleyebiliri.

O zamanlarda bazı konular ve temalar bu kadar kolay diler getirilmiyordu ama Füruzan kalemini hep dik tutmuştu. Gurbet duygusu ile yazdığıö eserlerinde adeta o gurbeti yaşayan sanki sizmişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Çünkü zaten bir çok olayda yaşadıklarınıda göz önünde tutmuştu.

Dil konusunda oldukça başarılı olan Füruzan bir çok meserin çevirisini yapmıştır. Öykü,roman, gezi ve röportaj, oyun, çocuk kitabı,antoloji, dalında eserleri vardır. Füruzan, 1970’li yılların en çok dikkat çeken 3 kadın yazarından biridir. Benim sinemaların adlı filmi döneme ses getiren yapıtlardan biriydi.

Başarılı bir kadındı Füruzan, çalışkan,akıllı ve çok güzel bir kadındı..

Adeta duruşu ve bakışı ile etkilerdi insanı.. Eserleri, sinma, tiyatro ve film alanlarında yayınlanmıştır.

Gurbetçi yönünü Almanya’da bulunduğu yıllardaki gözlemlerini göçmen ve gurbetçi işçi sorunları ile eserlerinde yakalamıştı. Ayrı kültürlerden gelen insanların yaşamlarından, kültürlerinden bahsetmişti.

Hayatında anne yaeri çok başkaydı anne demek hayata açılan bir kapıydı onun için. Özellikle aile sorunlarını eserlerinde kullanırdı. Aile olabilmek onun için çok büyük bir anlam ifade ediyordu. Kadınları yaşadığı sorunları ele alan yazar, Belkide bu hayatta kendide defalarca gülü kalmak zorunda kalmıştı, defalarca düştüğü yerden kalkmak zorunda kalmıştı..Gözlem yeteneği güçlü olan yazar İstanbul sokaklarında ki yoksul hayatı eserlerine yansıtmıştır. Çağdaş edebiyatın öncülerinden olan,Modernizmi esas alan sanatçılardan olan Füruzan modern anlamda Türk hikâyeciliğinin önemli isimlerindendir. "Ev Sahipleri" kitabı, Almanya'nın önde gelen aydınları ve konuk işçilerle yaptığı konuşmaları içermişti.

 

 

Füruzan’ın şiirlerinden kısa bir alıntı
Seni çağdaş bir akılla seviyorum,

deli dolu, gözüpek, söz dinlemez.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.