SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

En yırtıcı kuş..(19.07.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 19.07.2022 09:29
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.07.2022 09:29

Kuşlar içerisinde en iyi göz kartala aittir bunun en büyük sebebi de kartal gözünde iki tane retina olmasıdır.Kartal’ın gözleri o kadar güçlüdür ki yaklaşık 2 kilometre yüksekten yerdeki iyi bir şekilde kamufle olmuş tavşanı görebilir. Hatta bazı kaynaklarda kartalların gözlerini dürbün gibi kullanarak istediği bir nesneyi 5-6 kat büyüterek gördüğü de belirtilmektedir.

Ayrıca kartalların gözbebekleri kafalarına oranla daha büyüktür.

Kartallar yüksek uçar deyimi kesinlikle doğrudur. Kuşlar içinde en yüksekte uçanlar kartallardır. Yuvalarını yükseklere yaparlar, dağlara ve yüksek ağaçların tepelerine,genel olarak Dağlarda ve Ormanlarda yaşamaktadır.

Kartalların önemli bir özelliği de yumurtadan çıkan kartalların en büyüğünün diğer kartal yavrularını öldürmesi olayı olup anne kartal kesinlikle bu öldürme olayına müdahalede bulunmaz. Yani güçlü kartal hayatta kalır.

Kartalların ömrü de çok uzundur. Aşağı yukarı bir insan ömrü kadar vardır.

Kartalların diğer bir özelliği de yükselirken döne döne yükseğe çıkarlar.

Kartalların ömrünün kısılmasının en büyük nedeni olarak özgürlüğünü yitirmesi gösterilmektedir. Eğer kartalları özgürlüğünden alıkoyarsanız ortalama yaşam süresini yarı yarıya azaltırsınız.

Kartallarında diğer hayvanlar gibi birçok türleri mevcuttur.

Ormanlar ve dağlarda yaşarlar. Kaya girintilerinde ve ağaçlarda yuva yaparlar. Kartallar tek eşlidir. Yaşamları boyunca eş değiştirmedikleri gibi her yıl aynı yuvayı kullanırlar. Yuvaları genellikle kolay ulaşılamayacak yerlerdedir. Yuvayı bıraktıkları bir ya da birkaç yumurtanın kuluçka dönemi altı-sekiz hafta sürer. Yavruları yavaş gelişir ve ancak üç ya da dört yaşına giren kartalların erişkinlere özgü tüyleri çıkar.

Kartallar yüksek ve hızlı uçan, cesur, atılgan hayvanlardır. İri olanları antilop, maymun, tilki, tavşan gibi hayvanları rahatça öldürebilirler. Kuzu yavrularını kaldırıp kaçıranları vardır.

Kartal eski çağlardan beri bir çok milletin folkloruna cesâret ve kuvvet sembolü olarak geçmiştir. 70-104 yıl kadar yaşarlar. Esâret hayâtına fazla dayanamazlar.