SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden

Yazının Giriş Tarihi: 03.10.2020 13:39

Van’ın Gürpınar İlçesi’ndeki Çavuştepe Kalesi’nde bekçilik yaparken Urartuca öğrenen 77 yaşındaki Mehmet Kuşman, 43 yılı kadrolu 55 yıldır sürdürdüğü görevini bırakıyor.
Emekli olduktan sonra 12 yıldan beri hiçbir ücret almadan gönüllü olarak bekçilik yaptığını belirten Kuşman, turistlerin artık yeterince kaleye ilgi göstermediğini, Urartuca yazdığı tablet ve kolyeleri satamadığını, ayrıca tek istediğinin Urartuca’nın gelecek nesillere aktarılması olduğunu söylüyor.
Doğduğu Çavuştepe Köyü’nde 55 yıl önce Çavuştepe Kalesi’nde yapılan kazılarda bekçi olarak işe giren Mehmet Kuşman, kendi çabalarıyla Urartuca dilini yazıp, konuşmayı başardı. Çavuştepe’ye gelen turistlere rehberlik yapan ortaokul mezunu Mehmet Kuşman, dünyada Urartuca bilen az sayıda kişiden biri. Kendi ilgisi ve araştırmalarıyla Urartuca yazmayı ve okumayı öğrenen Mehmet Kuşman, daha sonra birçok konferansa ve toplantıya katıldı.
Kendi çabalarıyla öğrendiği Urartuca dilinin gelecek nesillere de aktarılmasını isteyen Kuşman, artık yaşlandığını ve her gün gelip gitmekte sıkıntı çektiğini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.