SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden (28.11.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 28.11.2020 13:12

Seramik bir veya birden fazla metalin, metal olmayan element ile birleşmesi ve sinterlenmesi sonucu oluşan inorganik bileşik’tir.

Genellikle kayaların dış etkiler altında parçalanması ile oluşan kil, kaolen ve benzeri maddelerin yüksek sıcaklıkta pişirilmesi ile meydana gelirler. Bu açıdan halk arasında pişmiş toprak esaslı malzeme olarak bilinir. Örneğin, cam, tuğla, kiremit, taş, beton, çimento, aşındırıcı tozlar porselen ve refrakter malzemeler bu gruba girer.

Sanatın alanı ile insanın hakim olmaya çalıştığı bir’dir. İnsan irade içinde yaşamak zorunda olduğu maddesel bir dünya ile otomatik davranış ve isteklerle dolu bir iç dünyaya sahiptir. Tüm bu anlatımdan yola çıkarak insanlığın ilk yerleşim yerlerini kurma çabaları esnasındaki keşiflerinden biri olan ”Çanakkalede Seramik Sanatı”nı ele alacağız…Bundan yaklaşık 40-50 yıl önce 10-12 olan usta çanak çömlek ustalarının sayısı maalesef bu sanata gerekli ilginin gösterilmemesi sebebiyle zamanla azaldı. Günümüzde de bu ustaların sayısı parmakla sayılacak kadar az. Fakat yine de Çanakkale de bu sanatı ayakta tutmaya çalışan ustalar hala var.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.