SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Doğanay'ın Kaleminden (28.03.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 28.03.2020 08:47

Evet hepimiz gün içerisinde bir şeyler anlatırken farkında olmasak bile beden dilimizi sıkça kullanıyoruz. Nasıl mı?

Örneğin; bir arkadaşınıza bir şeyler anlattığınız esnada şaşırdığımızda gözlerimizi açıyoruz burada beden dilimizi kullanıyoruz. Yada bir şeyler anlatmadan bile gözlerimi büyüttüğümüz noktada karşı tarafa  konuyla ilgili mesaj vermiş oluyoruz.

Tabi ki yüzümüzdeki beden dili biraz daha mimiklerimi kullanmış oluyoruz.  Özellikle bir şeyler anlattığımızda ellerimizle bunu destekleme ihtiyacı duyuyoruz.

Özellikle iş görüşmelerine yöneticilerin beden dilinize dikkat ettiğini biliyor muydunuz?

Evet bir iş görüşmesinde iseniz  oturuş şekliniz kendinize güvendiğinizi gösterir. Ellerinizle oynamanı,alnınıza dokunmanız.. Bunlar yöneticilerin dikkatini çekecektir. 

Mesela oturduğunuz kısımda ayaklarınız kapıya doğru çok bakıyorsa (ki bu fark etmeden yaptığımız bir şeydir bunun anlamı sıkıldım gitmek istiyorumdur.

Örneğin ilk okulda öğretmenlerin çocuklara çiçek olun dediği ( kollarımızı göğüs hizasında bağladığımız) hareket ise karşı tarafa şu izlenimi vermekte; seninle konuşmaya,sohbete kendimi kapatıyorum demek..

Her ne kadar o hareket bize rahatlık verse de bir insanı dinlerken öyle yapmamız konuşmaya veya dinlemeye kendimizi kapatmak anlamına gelmektedir.