SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden 24.02.2020

Yazının Giriş Tarihi: 24.02.2020 08:23

Aslında hepimizin yaptığı bir şey bu ön yargı dedikleri..

İnsanları,görünüşlerine, kıyafetlerine, tarzlarına göre yargılıyoruz. Günlük hayatımızda bile, yanımızdan geçen bir insanın tipi,kıyafeti,görünüşü,yürüyüşü ile ilgili yorumlar yapıyoruz.

aslında ne kadar yanlış. Bilemeyiz ki o insan nelerle başa çıkmış, neleri atlatmış. Bu konu üzerine çok güzel yazılar okumuştum sizlerle onları paylaşmak istiyorum. Üniversitede öğrenim görevlisi derse giriyor ve kolunda çok eski ve çocuk saatini andıran bir saat takmış. Tabii öğrenciler durur mu dalga geçiyorlar ve sınıfta bir nevi ön yargı ve dalga geçme konusu haline geliyor.  Sonradan Öğrenciler öğreniyor ki meğer öğretim görevlisinin kolundaki saat vefat eden kızının saatiymiş.  İşte değerli okuyucularım kimin nelerle başa çıktığını,neleri atlattığını,neler kaybettiğini yahut kazandığını bilemeyiz o yüzden bir insan hakkında yorum yapmadan önce biraz düşünmeliyiz.

Ön yargının son zamanlarda bir diğer savaşı da dini inançlarımız. Hepimiz özgür iradeli insanlarız. İnançlarımız, görüşlerimiz, nasıl duygularımız düşüncelerimiz farklıysa tabi ki inanış ve görüşlerimiz farklı olacak.  Sen falan görüşüne inanıyorsun, sen falan dinine inanıyorsun.. dememek lazım. unutmayalım ki ne kadar farklı görüş ve inanışlarda olsak ta hepimiz bir dünya altında yaşıyoruz.

Ön yargılarınızdan kurtulun. Bir görsel daha görmüştüm yazımın altına bırakacağım.. Ön yargılarımızdan kurtulmamız açısından çok güzel bir görsel..

 

Ön yargı ile yaklaştığın bir insan sana elini uzatabilir. Ama çok sevdiğin insan gerekli sebeplerden sana yardım eli uzatmaya da bilir. Önce insan olduğumuzu ve hepimizin duyguları olduğunu unutmamalıyız.  Yorum yaptığımız yada eleştirmelerimiz de bile kelimelerimizi, konuşacaklarımızı seçmemiz gerektiğini düşünüyorum ..

Umarım ön yargılarımızdan kurtulabiliriz..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.