SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden 21.02.2020

Yazının Giriş Tarihi: 21.02.2020 08:31

 

Son zamanlarda moda olan, belli işletmelerin bile sadece kutusunun dikkat çektiği, satın alındığında elit bir yaşam yaşadıklarını düşünen bir insan topluluğumuz var ne yazık ki..

Kahve yalnızca  Türkiye'de bilinen bir kültür değil elbette..

Dünya da oldukça yaygın bir kültürdür kahve kültürü. Yabancı ülkelerde yaşayan insanlar sabah kahvaltılarında kahve,pankek, vb. beslenme şeklleri vardır. Tabi dünyada ki kahve çeşitleride oldukça fazladır.  Kahve fuarı duydunuz mu hiç ?  ben gerçekten merak ediyorum açıkçası.

 

Gelelim bizim bu Türk Kahvesi kültürüne, gelen misafire,keyif yapmak istediğimizde, bol neşeli sohbetlerimizin baştacı Türk Kahvesi.  Yanına drajeler,lokumlar la süslediğimiz efsane sunumlar. Peki bu Türk kahvesi nasıl bulundu, hikayesi nedir ?  Kanuni Sultan Süleyman döneminde yemenden gelmiştir kahveler.. Hepinizden duyar gibiyim kahveler gecikince hepimiz şu sözü kullanıyoruz "Yemenden mi geliyor bu kahve" :) lafını hepimiz duyar gibiyiz.

Çok eskilerde eve misafir geldiğinde kahve ve su ikram edilirmiş eğer misafir ilk önce suyu içerse bu a olduğuna yorulur misafire yemek sunulurmuş.

 

Tabii birde Türk Geleneği olarak kız istemelerde meşhur olan kahvemiz var. Damat ne çekiyordur Allah bilir. Aslında bunun gerçeği  görücü uslu geldiğinde kız evlenmek istemez, oğlanı beğenmez ise acı kahve yaparmış istemediğini belli etmesi için.. anlayacağınız biz Türk milleti olarak olayı çok yanlış anlamışız. :) Bu tuzlu kahve yüzünden bir kişinin midesinin bozulması sonucu hastaneye bile kaldırdığı söylenmişti zamanında. Bence biraz daha dikkat etmeliyiz ..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.