SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden (20.11.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 20.11.2020 08:51

İnsanların doğduğu ve büyüdüğü yıllara göre dünyaya bakış açısı değişiklik gösteriyor. Çünkü çocukluk ve gençlik yıllarındaki toplumsal iklimin insanları etkilememesine imkan yok. Bu yüzden her yaş grubunu farklı nesiller altında sınıflandırıyoruz.

Şu an hayatta olan 5 farklı kuşak var:

1- 1925-1945: Sessiz Kuşak (SilentGeneration)

2- 1946-1964: Bebek Patlaması (BabyBoomer)

3- 1965-1979: X Kuşağı

4- 1980-1995: Y Kuşağı (Millennials)

5- 1996-2020: Z Kuşağı olarak.

Sessiz kuşak adı gibi sessiz dönem insanalrınıoluşturyor.

Herkes kendini kurtarır, olan yine sana olur” şeklinde büyütülen bu kuşağı, şu an dedelerimiz ve ninelerimiz oluşturuyor.

Bebek patlaması kuşağı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tüm dünyada bebek doğum oranlarında büyük bir patlama yaşandığı için ismini de burdan alıyor bu kuşak. Gittikçe yaşlanan bu kuşak genç nesille en çok çatışan kuşak halindedir şuan. Zaten muhtemelen benim gibi Y kuşağından olan birisi bu tarz sorunlar yaşıyordur. X kuşağı birbirinden çok farklı ve sürekli çatışan iki kuşağın arasında kaldığı için kendilerine “ortanca kuşak” da denir. Oysa X Kuşağı güzel bir nesildir, duygulu ve anlayışlı insanlardan oluşur.

Y kuşağı “Sokakta oyun oynayarak büyüyen son kuşak” olarak tanımlayabileceğimiz, kendilerini pek çok şekilde “efsane nesil” olarak betimleyen insanların ait olduğu kuşak.  Sorgulayıcı yapıya sahip olan bu kuşak kendinden de oldukça emindir. Z kuşağını için ise bir çok şey söyleniyor. Ya çok mükemmel bir nesil oldukları ya da komple işe yaramaz oldukları yönünde, düşünceler ortası yok malesef.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.