SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden 20.02.2020

Yazının Giriş Tarihi: 20.02.2020 08:13

Hep yapmak istediğimiz gerek renklerine gerek görselliğine bayıldığımız bir sanat şekli bence Ebru..

Ebru sanatının tarihçesine şöyle bir göz atacak olursak; en eski kağıt süsleme yöntemi olarak bilinmektedir Ebru. Ebru Sanatı ilk başlarda dilimize "Ebre" kelimesi olarak girmiş zamanla günümüze Ebru Sanatı olarak girmiştir..  Görsellik bakımından oldukça göze hitap eden hoş gelen Ebru Sanatı, yapan kişiler üzerinde sakinlik getirdiği, stres attığı gözlenmiştir.  Ebru sanatı tek bir çeşitle kalmıyor tabiki belli çeşitleri olan Ebru Sanatı, Battal,gelgit,Çiçekli vs. gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Peki bu Ebru Sanatı nasıl hazırlanıyor. özel malzemeleri mi var? ne gerekli herkes yapabilir mi? bunların hepsini merak ediyorsunuzdur umarım :)

Kağıt,su,boya,öd,kitre,fırça gibi malzemelere ihtiyaç vardır, burada bize en yabancı olan Öd ve Kitre malzemeleridir. peki bu malzemeler nedir. Öd,  Büyükbaş hayvanların safrakesesinden elde edilir. resim yapan kişilerin hakim olduğu bir malzemedir. Peki Kitre nedir ? Ebru Sanatı için kullanılan suya özelliğini veren maddedir. Birde tekne malzememiz var oda Ebru yapımında kullanılan, suyu,boyayı içine koymamıza yarayacak kaptır.  Tabii ki de ebru sanatı her ne kadar yeteneğimiz olsa, malzemeleri temin etsek bile küçük bir eğitime ihtiyaç duyulmalıdır. şuan herkes bir ebru yapmak isteyebilir ve yapabilir ama bence her işin bir ustalığı olduğu gibi Ebru sanatı da büyük bir ustalık gerektirir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.