SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden (12.11.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 12.11.2020 09:16

 

Sözlükte "büyüklük" anlamına gelen kibir,kişinin kendini üstün görmesi ve bu duyguyla başkalarını aşağılayıcı davranışlarda bulunması demektir.  Kibir bir hastalık gibidir. Ayrıca zaman içerisinde insanı çökertir. Ülkemizde de oldukça kibirli insan sayısı çok. İş hayatında, aile hayatında ve arkadaş hayatında da kibirli insanlar çok sıkıntılı insanlardır. Kibri anlatan çok sevdiğim bir hikaye var onu sizinle paylaşmak istiyorum.

Kavağın yanında bir kabak filizi boy göstermiştir. Bahar ilerledikçe bitki kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış. Yağmurların ve güneşin etkisi ile müthiş hızla büyümüş ve neredeyse kavak ağacıyla aynı boya gelmişti. Bir gün dayanamayıp sormuş kavağa:

“Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç”?

“On yılda” demiş kavak.

“On yılda mı?” diye gülmüş ve çiçeklerini sallamış kabak. “Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak..”

“Doğru” demiş ağaç “Doğru.”

Günler günleri kovalamış ve sonbaharın ilk rüzgarları başladığında kabak önce üşümeye başlamış, sonra yapraklarını düşürmeye. Soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başlamış.

Sormuş endişeyle kavağa:

“Neler oluyor bana ağaç?”

“Ölüyorsun…” demiş kavak.

“Niçin?” demiş kavak

“Benim 10 yılda geldiğim yere, 2 ayda gelmeye çalıştığın için…” İşte kibir böyle bir şeydir. Hayatımızdan çıkardığımız sürece daha huzurlu bir yaşam bizi bekler. Sizde kibirden uzak sevgiyle kalın..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.