SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden 07.02.2020

Yazının Giriş Tarihi: 07.02.2020 08:52

Kitabımız sevgili Zeze hakkında. Henüz 5 yaşında olan. Bir Kızılderili melez bir arkadaşımız. Ablaları, abisi ve kardeşi ile birlikte yaşıyor. Hayat onlar için oldukça zorlu. Açlıkla mücadele ediyorlar desek yalan olmaz.

 

Zeze’nin en büyük özelliği bence “Büyüyüp de küçülen” çocuklardan biri olması. Hayata bakış açısı, merakı, sorgulamaları hepsi olgun bir erkeğin yapacağı sorgulamalar. Bununla birlikte çok büyük hedefleri ve bir o kadar daha büyük bir hayal gücüne sahip.

 

Zeze’nin  çoğu noktada verdiği cevaplarla sizi kahkahalara boğacağına eminim. Hele şairlik ve kelebek boyun bağı hakkında dediklerine çok güldüm. Ama gerçekten kelebek boyun bağı takmadan şair olunabileceğine bende inanmıyorum desem.

 

Bununla birlikte JoséMauro De Vasconcelos’un küçük kahramanı Zeze sizi kahkahaların yanı sıra gözyaşlarına da boğacaktır. “Bir kitap okurken ağlamak mümkün olur mu?” deseler  buna cevabım kesinlikle hayır olurdu. Ağlamak için sebep aramamalı insan. Ama ağlamak en insancıl olaylardan biridir. Bu öykü bizim insancıl yönlerimizi ortaya çıkarıyor. Kitap her ne kadar çocuk kitabı diye geçse de her yaştan okunulabilir, gayet basit bir dili ve anlaşılırlığı var

 

 

Zeze size birçok şey öğretecek, içinizdeki duygulara dokunacak.  Son zamanlarda oldukça popüler olan bu kitap oldukça ilgi görmektedir. Sizinde bu kitabı okumanızı tasfiye ederim. Şimdiden iyi okumalar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.