SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden 06.02.2020

Yazının Giriş Tarihi: 06.02.2020 08:57

Günümüzde tekerleğin icadı merak konusu olup kimlerin icat ettiği konusunda sorular sorulmaktadır. Tekerleğin icadı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Tekerlekte yazı gibi, ateş gibi çok önemli buluşların arasında yer almaktadır. Tekerleğin icadı günümüzde insanların yaşantılarını büyük ölçüde ve olumlu yönde değiştirmiştir.

 Bilinen en eski tekerlek kalıntıları M.Ö 3000 – 2500 yıllarına aittir. Amerikalı arkeolog Speiser tarafından Gawra’da yapılan kazılarda  tekerleğe rastlanmıştır. Yine bir İngiliz arkeolog  olan Woolley, Ur’da, M.Ö. 2.950 yıllarından kalma bir mezardan, tekerlek kalıntıları çıkarmıştır. Ancak şöyle bir durumda söz konusudur. Hangi ihtiyacın tekerleğin icadına yol açtığı bilinmemektedir. Ancak General Frugier’in varsayımı hem ilginç hem de inandırıcıdır. Bu varsayıma göre; Yontma Taş Çağı’ndan başlayarak insanlar, avladıkları hayvanları veya kaya parçaları gibi bazı şeyleri yaşadıkları yere taşıma ihtiyacını duymuştur. Bu soruna çare ararken, kesilmiş bir ağacın yuvarlandığını, böylece taşımayı kolaylaştırdığını fark eden insanlar yüklerini iki ağaç kütüğünün üzerine koymayı akıl ederek tekerleğin icadı ile ilgili yol kat etmişlerdir. Ayrıca tekerleğin icat edilmesi insanların günümüzde çok sık kullandıkları ve tercih ettikleri arabanın icadına da yol açtığı bir gerçektir. Çok geçmişe gittiğimiz de ise bir çift tekerleğin dingille birleştirilmesi ve buna demirsiz bir saban oturtulması ile tarımda kullanımı gerçekleşmiştir. M.Ö. 3.000 yıllara ait Sümer kalıntılarında rastlanan arabalar bu şekildedir. Peki o zamanlar bu arabaları kim kullanıyordu? Bence buda ayrı bir merak konusu. Bu duruma da açıklık getirecek olursak eğer; Fransız arkeolog Georges Contenau’ya göre, bu arabalarda koşulan hayvan o dönemde, bu bölgede atın bilinmemesi nedeniyle yaban eşeği idi.  

Yazımızın başında da belirttiğim üzere ateş, yazı gibi önemli bir buluş olan tekerleğin icadı diğer buluşlar gibi günümüzde büyük ölçüde bir yer sahibi olmuştur. Geçmişte oluşturulan icatlar günümüzde üzerlerine eklemeler yapılarak farklılaştırılıp yaygınlaştırılmaya devam etmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.