SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden 05.03.2020

Yazının Giriş Tarihi: 05.03.2020 08:18

Sahi, günümüzde de çokça rastladığımız her hafta vizyonlarda yeni birisi çıkan korku filmlerini neden izleriz?

Korku güdümüzü beslemek için, Kendimizi korkmadığımıza ispatlamak  için?,Yada heyecan aramak için…?

Goldstein’e göre (1998) insanların korku ve şiddet içeren sahnelere yönelmesinin bir başka sebebi de içinde yaşadığımız uygarlıktır. Uygarlaşma sürecinin bizlere tekdüze, rutinin dışına çıkmayan, heyecandan yoksun bir hayat sunması heyecan arayışımızı tetiklemektedir. Gündelik yaşamda acayiplikten uzak bir yaşam sürmemiz, okul-iş-ev üçgeni arasında kayboluyor olmamız bu sahnelerle aramızda bir bağ kurmamıza ve hatta o sahnelerin içinde yaşıyormuşuz gibi düşünmemize neden olmaktadır.

Bence Korku filmi izlemek içimizdeki başka hisleri ortaya çıkarmakta yatar, kendimizi katilin veya mağdurun yerine koyduğumuzda başka bir karaktere bürünürüz bu bizim içimizdeki yatan sadistik veya mağduriyet hissimizi gün yüzüne çıkarır. Tekdüze hayatımıza heyecan ve başka duygular katar.

Sahi Korku filmi demişken.. Ne tür izleyebiliriz? Paranormal , Dünya dışı Varlıklar, Felaket yada Katil konseptli filmler. Ben en çok ‘’13. Cuma tarzı’’ Eski tip katil filmlerini severim … Katilin gerçekten katil olmadan önceki yaşamı ve çektiği azapları buna karşılık katil olması benim insani duygularıma dokunur. Aniden çıkan camscare’lar da ayrı bire keyif katıyor aniden zıplama bağırma gibi tepkilere alışık değiliz.

 

Korku filmi izleyin izletin ama bilinç altınıza işlemesin.. İyi seyirler… J

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.