SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden 05.02.2020

Yazının Giriş Tarihi: 05.02.2020 08:53

Günümüz için en önemli buluş olan yazının icadı ise ilk olarak Batı Asya’daki Fırat ve Dicle nehirleri arasında (yani Helenistik adlandırılmasıyla Mezopotamya’da) gerçekleşmiştir. Edindiğimiz mevcut bilgilere göre ise, insan Paleolitik devirden itibaren hemcinsleri ile iletişim kurabilmek için bazı semboller ve işaretler kullanarak, bunları bazı-bazı nesneler üzerine yazmıştır. Böylece anlaşmaların sağlanması için kullanılan sembol ve işaret sayısı artmış ve  bunların kullanılması da sıklaştırılmıştır. Şöyle bir düşünün kendinizi ifade edemiyor ve hiçbir şekilde iletişim kuramıyorsunuz. Böyle bir durumun insanlık  ve günümüzün ilerlemesi açısından nasıl korkutucu bir durum olduğunu tahmin edebiliyor musunuz. Bunu düşünürken bile içinizin sıkıldığını hissedebiliyorum. O yüzden yazının icadı günümüzde çok önemli bir buluş olarak tarihe geçmiştir.

İnsanlığın ilk yazısı olan çivi yazısıdır. M.Ö 3200’lerde Güney Mezopotamya’da oturan Sümerliler tarafından icat edilmiştir. Daha sonra Mısırlılar ve Hititliler bu yazıyı geliştirmişlerdir. Şunu da hemen ifade etmek gerekir ki, çivi yazısı İran’daki kullanılışı dışında heceden harfe doğru pek bir gelişme sağlayamamıştır. Genellikle her işaret bir veya birden fazla heceyi ya da bir veya birden fazla kavramı karşılamaktadır. Uygarlık ve teknolojinin gelişebilmesi günümüz dünyasının oluşabilmesinde, yazının icadı çok büyük bir öneme sahiptir. Yazının icadı duygu ve düşünleri aktarmanın yanı sıra ekonomik anlamda da oldukça büyük kolaylıklar sağlamıştır. İnsanlar ürettikleri ya da sattıkları ürünleri önce kil tabletlere daha sonra papiruslara yazmışlardır. Ayrıca bu insanlar önemli olayları papiruslara da yazmışlardır. Bunun dışında Hititlerin olayları yazdıkları günlükleri de vardır.

Yazının tarihçesini siz değerli okuyucularıma kısaca özetledim. Önemi ve değerine de kısaca tekrar değinecek olursak yazının icadı günümüzdeki insanların iletişim kurabilmesini, sözle ifade edemediklerini yazıya dökerek biçimlendirebilmesini ve en önemlisi çağdaş medeniyet seviyesine ulaşılabilmesini sağlamıştır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.