SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanay'ın Kaleminden (01.12.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 01.12.2020 08:28

Bir dönemin en ünlü filmlerinden birisi olan inception filmini incelemek istiyorum bugün. Inception , Türkçe’ye her ne kadar başlangıç olarak çevrilse de kelime anlamı olarak ”fikir aşılama” manasına gelmektedir. Filmin kısaca konusundan bahsedecek olursam çok yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb'un uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Rüya içerisinde rüyaya girmek vs. Rüya da ölürsen ya da yaralanırsan uyanırsın. Sağ kalmaya çalışmak hedefleri en başta. Cobb'a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş... Tabii eğer başlangıç'ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen bilim kurgu türündeki film çıktığı dönemde oldukça ses getirmiştir. Kimisi anlayamadığını zor bir film olduğunu söylerken kimisi de bi kaç kez izlemiştir anlamak için filmi. Inception katmanlı rüyalarla devam eden bir hikayeye sahip.

Belki de Christopher Nolan da Descartes gibi mekansal objelerin varlığından şüphe duymaktadır. Ya da Berkeleyci bir tavırla nesnel olan her şeyin insan bilincinin bir ürünü olduğunu düşünmektedir. Belki de seyirciyi iki arada bir derede bırakmasını sebebi seyirciye kendi hayatını sorgulatmaktır. “Yaşadığımız hayatta ne gerçek” diye sorgulamamızı istemiştir. Bilemeyiz tabi. Bende izlerken aynen bu şekilde iki arada bir derede kaldım yıllar önce. Fakat bugün izlediğimde daha net anlayabiliyorum filmi ve anlatmak istediklerini.

Christopher Nolan’ın filmlerindeki teknik başarıyı bir kenara koyacak olursak altı dolu hikayeleri seçmesi ve yazması bir takım filozofların etkisinde olduğunu ve felsefe alanına kafa yorduğunu göstermektedir. Filmi anlatarak hevesinizi kaçırmak değil tabiki niyetim. Bu yüzden izleyip sevmeniz dileğimle...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.