SON DAKİKA
Hava Durumu

Behçet Necatigil (12.04.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 12.04.2022 11:20

Annesini ölümü ile psikolojik olarak zor anlar geçiren Behçet, anneannesinin yanında yaşadı.Büyüyünce babasının yanına taşınmıştır. Babasının tahini sebebiyle Katamonuda öğretim hayatına başlamıştı.Küçük yaşında tüberküloz hastalığına yakanmıştı. Savruk bir hayat yaşamıştı Behçet, sağlığı, beslenme alışkanlığı hiç düzgün gitmemişti. Hastalığı sürecinde yazarlığa merak sarmıştı. Ve yazmaya başladı.

 

Eğitim hayatı bu sürede zarar görmüştü. Tedaviler, ilaçlar derken zorlu bir süreçten geçmişti.

Hayatta böyle değilmiydi zaten. Hayat ona acılarla gelmişti küçük yaşından itibare.

Güçlü olmak zorundaydı. O kadar cesurdu ki belki de.. İlk dergisini çıkarmıştı. Türk Dili ve Edebiyat bölümünde eğitim görmüştü. Yazarlık ona iyi geldiği için bu yolda yürümeye karar vermişti. Artık Behçet öğretmen olmuştu. Ve ilk görev yeri karstı. apar topar görev gereği gitmişti kars’a..

İklimine ayak uyduramadığı Kars onu daha da hasta etmişti ve daha fazla Kars’ta duramazdı..

Görev yeri değişti. Öğretmenlik hayatına emekli oluncaya kadar devam etmişti. Gün geldi çattı emeklilik hayatına.. Asıl hayat bundan sonra başlıyordu Behçet için.. Ememeklilik hayatı belki de onu tüm zorluklardan kurtaracaktı. İçinden atamadıkların kocaman çığlıklarla atacaktı artık içinden..

 

Çeviri konudunda da oldukça başarılıydı Behçet.. Eserleinin arasında belki de en çok imzası olanlar çevirileriydi.Şii, düz yazı, antoloji, hatta radyo oyunları üzerine de eserler vermiştir. Behçet şiirlerini hep sade bir dille yamayı tercih ederdi.. Süslü püslü kelimelere ihtiyacı yoktu.. Sade ve net olmalıydı. Hayatı ve günlük konuları ele almıştı. Sıkışmışlık kaybetme korkusu, yalnızlık işlediği konulardan olmuştur.

Edebiyat dünyasında gerek düşünceleri gerek yazıları ile farklılık gösteren bir karakterdi. O yüzden edebiyatta “evler şairi”  olarak anılmaktaydı.

 

Eski yazılardan uyarlamalar yaparak kalemini güçlü tutmayı başarmıştı. Toplumsal olarak ayrımcılığa karşı biriydi. Hiç bir yönüyle ayrımcılık yapmazdı. Hiç bir konuda kalemini ayrı tutmazdı. Her zaman kendi gördüğünü yazan taraf olmuştu. Kalemini hep kendine yöneltmişti..

Bir Behçet Necatigil mısrasıyla veda edelim yazımıza ..

 

YAY

Eser serin bir rüzgar
Sen çok sıcaksın
Koptu senden ellerim, köprü yıkıldı
Seni benim tarafa nasıl alabilirim
Uzaksın.

 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.