SON DAKİKA
Hava Durumu

Gülten Dayıoğlu

Yazının Giriş Tarihi: 03.10.2022 10:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.10.2022 10:07

1935 yılında Kütahya'nın Emet ilçesinde dünyaya gelen Gülten Dayıoğlu, ilköğrenimini Anadolu'nun değişik yerlerinde yaptıktan sonra İstanbul'da Atatürk Kız Lisesi'ni bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Dışardan sınavlara girip ilkokul öğretmeni oldu. On beş yıllık hizmetten sonra 1977'de istifa ederek bu meslekten ayrıldı.

İlkokul üçüncü sınıfta yazı denemelerine başlayan Dayıoğlu'nun, Bahçıvanın Oğlu adlı ilk kitabı 1963'te yayınlandı. Kendisi başta Cumhuriyet gazetesi Yunus Nadi Öykü Yarışması ikinciliği olmak üzere birçok kurum ve kuruluştan değişik nitelikte ödüller aldı. Ayrıca bazı kitapları İngiliz, Alman, Macar, İsveç ve Rus dillerine çevrildi.

Almanca ya çevrilen kitaplardan Dünya Çocukların Olsa adlı romanı, 1984 yılında Alman Yayıncılar Birliği tarafından, "Gençliğe Yarın Umudu Veren Üç Yüz Kitap" seçkisini kazandı. Jules Verne, Rudyard Kipling, Daniel Defoe gibi klasik çocuk romanı yazarlarının yapıtlarının da yer (bilgi yelpazesi.net) aldığı bu diziden özel bir katalog oluşturuldu. Kitaplar Almanya içinde açılan sergilerle halka tanıtıldı. Yazarın on iki ciltlik Gelincik dizisiyle her sayfası resimli, yirmi ciltlik Ece ile Yüce adlı çocuk dizisi yayınevimizce yeniden resimlenerek ve gözden geçirerek yeniden basıldı

Gülten Dayıoğlu, Ayşegül adlı resimli çocuk kitaplarının ilk on altı sayısını Fransızcadan dilimize uyarlamıştır. Son yıllarda gençlik kitapları da yazmaya başlayan yazarın, Yapı Kredi Yayınları Gençlik Dizisi'nden çıkan Yeşil Kiraz, Yeşil Kiraz II ile yayınevimizde basılan Sekizinci Renk, Mo'nun Gizemi ve Kıyamet Çiçekleri adlı gençlik romanları vardır. Kısa öykülerden oluşan, Geride Kalanlar ve Geriye Dönenler adlı iki kitabı da halen yeni kuşaklar tarafından ilgi görüp okunmaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.