SON DAKİKA
Hava Durumu

BOHEM

Yazının Giriş Tarihi: 19.09.2022 09:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.09.2022 09:48

1.Bohem kişinin tek kaygısı sanattır, öğrenmektir. Bohem kişi günübirlik yaşar; genel anlamda finansal açıdan sürünme durumundadır. Popüler olamayan sanatçılar isteyerek ya da mecburen bohemdirler. 19. yy sonlarında başlamış ve 20. yy boyuca kendini göstermeye devam etmiş bir dilsel kullanım olup; temsil ettiği kavram aslında sanat tarihi kadar eskidir. Salt bohemliği konu alan ilk eser henry murgernin la boheme adlı romanıdır.

2. Yarınını düşünmeden günü gününe tasasız, derbeder bir yaşayışı olan edebiyat ve sanat çevresinden kimse veya topluluk.

3. Yeteneklerini kullanacak imkânları bulamamış, düzensiz, savruk yaşayan ressam, aktör, müzisyen vb. entelektüeleri işaret etmek için kullanılan bir terim.

4. Bohem kavramının tarihteki yansıması romantik dönemin bohemi, natüralist dönemin bohemi ve empresyonist dönemin bohemi olmak üzere üç evrede gerçekleşti. 19. yüzyılda bohemlik burjuva yaşamına karşı yapılan bir gösteriydi ve Fransa'da sınırları belli olmayan bir olguydu. Empresyonist dönem, toplumdan çekilmiş olan ve birbirinin tam tersi olan iki tür sanatçı tipi ortaya çıkardı. Bunlardan biri bohemler, diğeri de Batı uygarlığından kaçıp uzak ülkelere sığınanlardı. Her iki sanatçı tipi de kendilerini çoğunluğun anlayamadığı şekilde ifade ettiler. Zorunlu oldukları için sefil bir hayat yaşamadılar. Çünkü bohemler, genellikle üst sınıfa mensup ailelerin çocuklarından, sanatçılardan ve öğrencilerden oluşmaktaydı. Burjuva olan ailelerinden farklı bir yaşam sürdürmek; özgür ve cömertçe yaşayan insanlar olmak için toplumdan ayrılmışlardı.

5. On dokuzuncu yüzyılın başlarına kadar çingenelere gönderme yapmak için kullanılırdı. Ancak 1851'de yayımlanan henry murger'in scenes de la vie de boheme adlı kitabından sonra yeni bir anlam edindi. bohem denince şu ya da bu nedenle burjuvavinin saygınlık ölçütlerine uyum sağlamayan insanlar akla geliyor artık.

6. Aslen cingene hayatı surmektir. Çingenelerimiz avrupaya dogu kolundan girerler. Bugun bohemia denilen kristalleri ile unlu oldukca da sanayilesmis cogunlugu cek cumhuriyeti sınırları icerisinde kalan bolgede yerlesirler. Fakat genel cevreye aykırı yasam stilleri yuzunden ve gocebe alıskanlıklarından dolayı bir kısmı burada fazla tutunamaz ve batıya gocmeye devam ederler. Fransaya ve en son ispanyaya kadar gelirler. Gelirler gelirler ama derler ki arkadasım siz kimsiniz nerelisiniz?

Şimdi nerden baslasın da anlatsın adam biz hindistandan cıktık da vs.biz bohemiadan geldik deyip sınava son sorudan baslarlar. Bohemiadan gelen baska bir allahın kulu olmadıgı icin de batı avrupa zat-ı sahanelrini bohemialı olarak kabul eder. Yarını hesap etmeyen,kadın erkek iliskilerinin rahat oldugu bol icki tuketilen vs bu tip yasamı da bohemiadan geldiklerini soyleyen bu guzel insanların yasam stilini tarif ettigi icin bohem hayat olarak tanımlarlar.

Kısaca bohem hayat ozunde cingenelerin hayat bicimidir. Ve biz diger faniler istesek de onlar gibi hakkını vererek yasayamayız bunu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.