SON DAKİKA
Hava Durumu

ZEYTİNİN ÖZÜ (19.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 19.09.2021 10:20

Antik kaynaklarda sıklıkla karşımıza çıkan ve Homeros’un altın sıvısı olarak bilinen zeytinyağı; tarih boyunca şu ve bu şekilde insanların bir parçası olmuştur.

Zeytin ağaçlarının uzun yıllar yaşaması; adının ölümsüzlük olarak anılmasına sebep olmuştur.

Nuh’un gemisine, büyük tufandan sonra güvercin tarafından getirilen zzeytin dalı ise; yaşamın ve barışın sembolü olarak karşımızda duruyor.

Zeytinyağı da şifanın ve güzelliğin…

Öyle ki Antik Yunan mitolojisine göre insanların mutfağı tanrıların armağanı olan üç şey olmadan düşünülemezdi.

Tahıl.

Şarap.

Zeytin.

Tahıl, tarımın, bereketin, mevsimlerin ve anne sevgisinin tanrıçası Demeter’ tarafından;

Şarap, toprağın ve ürünün bereketini simgeleyen, şarabın sadece sarhoş ediciliğini değil, sosyal ve faydalı etkilerini de temsil eden doğa tanrısı Dionysos tarafından;

Zeytin ise zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası tanrıça Athena’nın insanlara armağanıydı.

Antik Yunan mitolojisine göre; Kekrops’un kurduğu Atina kentine Athena’nın isminin verilmesi iki tanrı arasında geçen bir yarışmanın sonucudur. “Poseidon ve Athena yeni kurulan şehre kendi adlarının verilmesini istemektedirler. Zeus’un çözümü ise hangisi insanlığa daha elverişli ve daha faydalı bir iş yapabilirse Kekrops’un kurduğu şehre onun adı verilecektir. Poseidon üç dişli yaba ile deniz kenarındaki kayaya hızla vurur, azgın bir at çıkar ve kişneyerek kaçar. Sıra Athena’ya gelince o elindeki mızrağını yavaşça yere dokundurur ve dalları meyvelerle dolu gümüş renkli zeytin ağacı çıkar”

Zeus kendisine en değerli hediyeyi verecek olana kentin koruyuculuğunu verecektir. Ve karşısında azgın bir at ve gümüş renkli zeytin ağacı vardır. Zeus, hediyelerin içinden zeytin ağacı karşısında hayranlıkla bakakalır. Athena’nın rakibi Poseidon bile bu ağaç karşısında hayranlığını saklayamaz. Ve Athena, Poseidon’a zeytin ağacından bir dal kırıp armağan eder. Aralarındaki barışın tohumu olan zeytin dalı artık barılın simgesi olmuştur…

***

Her hikayede farklı misyonu ile karşımıza çıkan zeytin, zeytin dalı ve zeytinyağının öyküsünü birde farklı açılardan ele alalım.

Zeytin ağaçlarının 2 bin yıl yaşadığı bilinirken son araştırmalar aksini gösterdi. 3 bin yıl yaşayan zeytin ağacı bulunmuş…

Kahvaltı sofralarından akşam yemeklerine kadar soframızı renklendiren zeytinlerin ise başka bir özelliği var. Düşünülenin aksine yeşil ve siyah zeytin aynı ağaçtan elde edilir. Zeytinler genellikle ekim ayında hasat edilmeye başlanır. Bu mevsimde gerçekleştirilen hasattan üretilen zeytinyağına, erken hasat zeytinyağı denir. Yine üretilen zeytinler de yeşil renktedir. Zeytinler iyice karardığında tekrar hasat başlar. Bu dönemde toplanılan zeytinler işlenerek sofralık siyah zeytin elde edilir.

Yaşamın sembolü olan zeytin, kutsal kitaplarda ve çeşitli mitolojilerde yer alır. Beyaz güvercin ile beraber barışın en zarif simgesi olarak geçer hala: Kuran, hadis, İncil, Tevrat ve çeşitli mitolojilerde zeytin ağacından söz edilir. Kutsallığın, bereketin, bolluğun, bilgeliğin, barışın simgesi zeytin, Çin kültüründe ‘yaşamı’ simgeliyor. Ayrıca zeytin çayının ve zeytin şarabının da ömrü uzattığına inanıyorlar.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.