SON DAKİKA
Hava Durumu

YENİ YIL UMUDU (31.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 31.12.2021 09:57

Elfler, orman cinleri, su perileri ve kırmızı şapkalı Noel Baba.

Noel ruhu, yılbaşı ruhu.

Noel ve yılbaşının çatışmasından doğan fikir ayrılıkları. Ne büyük kaostur ki hala sürüyor.

Önemli olan nokta ise farklı coğrafyalarda farklı inanç ve kültürlerin geleneklerinde, yılbaşı önemli bir yer tutuyor.

Peki nedeni?

Neden ola ki bu farklılıklara rağmen insan toplumlarında tema aynı?

Aziz Nicholas nam-ı diğer Noel Baba’nın çıkış noktası da bu değil mi? Günümüzde hediyeleşme, büyük ve pahalı sofralarla kültürü ekonomik kaygıya dönüşse de doğasında başka bir şey yapıyor.

İsmi değişse de yılın değişmesinin özünde insanlığın umutları var.

Pagan inanışlarda ölümsüzlüğün simgesi. Yaprak dökmeyen ağaçlar ve çelenkleri ölümsüz yaşamın simgesi olarak kabul edilir. Antik Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneğidir. Bozkır kültürünün yegane parçası, aslında bir yaşam ağacıdır. Seneler ve yüzyıllar içinde değişim gösterse de, Avrupalılar arasında yaygın olan ağaca tapınma olarak karşımıza çıkar. Hristiyanlığı benimsemelerinden sonra, İskandinavyalıların şeytanı korkutup kaçırmak ve Noel zamanında kuşlar için bir ağaç hazırlamak üzere ev ve ambarlarını yılbaşında ağaçlarla donatma geleneği biçiminde süren gelenek Almanya'da ise kış ortasına rastlayan tatillerde yeni yıl ağacı…

Neden birleşmiş bunca farklı kültür ve inancın geleneği?

Günümüze kadar yaşamaya nasıl devam etmiş?

Geçmiş bin yıllarda bilinen gerçeklerden biri yaşamak, yaşamaya çalışmak, yaşamda kalabilmek.

Yırtıcı hayvanlardan, bilinmeyenin korkusundan, karanlıktan, gölgelerin ardındaki kötü ruhlardan kaçabilmek adına; tılsımlar yaratmak.

Yaşamın devam edebilmesi adına uğurlu şeyleri var etmek. Uğuru bulmak.

Yılbaşı da işte böyle bir umut.

Kötünün geri de kaldığı, iyiye kucak açılan bir inanış.

Dünya üzerindeki her insanın her toplumun da bu tip düşünceleri vardır. Çünkü bu bir ihtiyaçtır. Mağaralarda, ağaç kovuklarında yaşadığınızı hayal edin. Karanlıktan yırtıcı bir hayvanın gelmemesi için ateş yakarsınız. Bir ağacın karartısı korkutur sizi. Korkularınızın hakimi olursunuz. Korkularınızın aynı zamanda esiri olursunuz.

Biraz daha erken yüzyıllarda ise Ortaçağ’da mesela… Karanlık size başka bir şey söyler. Der ki, ‘Ben bir cadıyım. Kazıklı voyvodayım. Frankenstein benim’. Halbuki hepsi hayalin ve korkunun yarattığı somutlaştırmalardır.

Hepsi aslında hayal gücünün bir ürünüdür. Korkuları bazen soyutlaştırır. Bazen de somutlaştırır. Korkulara karşı cesaret alacak bazı şeylere ihtiyaç yok mu?

Mesela bir söz var ya; ‘Gecenin en karanlığında gökyüzüne baktığınızda yıldızları görürsünüz…’

Yıldız umuttur. Sizin içinizdeki umut. Sadece bir araçtır. İyiyi görmek, sevgiyi, aşkı, umudu görmek için araçtır.

Bir temennidir, dileklerde öyle. Aynı korkuların somutlaşması gibi soyutlaşması gibi dilekler, isteklerde somutlaşır ve soyutlaşır. Ancak ve ancak çabalarsanız olur aslında.

Mücadele derseniz. Hepsi iyi ve kötüye giden araçtır.

Süslü bir yılbaşı size, motivasyon verir sadece. Herhangi bir güne söylenen atfedilen anlamda öyle. 1 Mayıs İşçi Bayramı, 1 Eylül Dünya Barış Günü, 1 Kasım Dünya Vegan Günü gibi, 14 Şubat Sevgililer Günü gibi.

Herhangi bir gün olabilir.

Yılın döngüsüdür hâlbuki günler.

Ve motivasyonudur.

Sadece sizin başarabileceğiniz işler için dilekler dilersiniz. Sizin kaçırabileceğiniz hortlaklar için korkuluk yaparsınız.

Yeni yıl bir şey getirmez. Yıl sadece döner. Mavi gezegen dünyanın, güneş çevresinde tam bir devir yapması için geçen 365 gün, 5 saat ve 49 dakikalık zamandır. Sadece yapabileceğinize olan inanç artar böyle günlerde. Çünkü herkes o güne o kadar odaklanır ki herkes onun için çalışır. Ve kaygılar kenara bırakılarak eğlenilir. Eğlenmek de yaşama sevincini arttırır. Güç verir. Daha iyi bir yaşam için mücadele gücü. Bu gücün simgesi olan pagan geleneklerin devamı niteliğinde olan Noel Baba, kokina, yılbaşı ağacı, Baba Marta,  bahar kutlamaları da yaşamlarını sürdürür.

Belki de birbirlerini besler; güç ve simgeler

Yine de dileyelim.

Yankılansın mavi gezegen dünyada;

“Barış, iş, eşitlik

Özgürlük, adalet, mutluluk,

Huzur, aşk

Herkese her yerde ve daima erişilebilir nitelikli sağlık ve eğitim,

Doğa ve hayvanların yok olmadığı,

Sevdiklerimizle geçireceğimiz yeni bir yıl olsun 2022…”

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.