SON DAKİKA
Hava Durumu

Troya’nın Metamorfozu (21.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 21.09.2021 11:09

Troya Antik Dünyasını ve bölgenin tarihi değerlerini bir araya getiren ve o koca dünyanın üzerine yaşamak için çelik gibi duran Troya Müzesi, tasarımı üzerine konuşulacak ve felsefe yapılacak bir mimari olarak karşımızda duruyor. Anlatmakla bitmeyen ve bitmesi mümkün görünmeyen Troya Müzesi’ne her geçen gün bambaşka haberlerle gazetemizde mutlulukla yer veriyoruz. Mimari olarak yapımına 2013 yılında; hayaline, tasarımına, öyküsüne ise 5 bin 500 yılı geçkin zaman önce başlanılan Troya Müzesi, Troya topraklarında boylu boyunca uzanıyor. Pandeminin hayatı dondurduğu süreçlerde bile aktif olarak yaşamına devam eden Troya Müzesi, açıldığı günden bu yana pek çok ilke, yeniliğe, modern müze anlayışının beraberinde getirdiği etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Troya Antik Kentinin, bundan binlerce yıl önce yazmaya başladığı destanın ardılı Troya Müzesi ile başlıyor.

Efsanelerin efendisi Troya; coğrafi, edebi, mitolojik, tarihsel, sanatsal, kültürel bir çok açıdan dünyaca en tanınan antik kentler arasındaki sarsılmaz duruşunu sergilemeye devam ediyor.

Tarihiyle, efsaneleriyle, sanat ve kültür anlayışıyla, edebi yönü ve tarihsel gelişimi ile bilimi renklendiren, hatta sanat tarihi ve arkeolojiye yeni bir renk katan Troya Antik Kenti, mevsimler boyunca, her koşula rağmen boylu boyunca uzanacağının mesajını veriyor. 2018 Troya Yılında açılan ve bu kadar kısa sürede yenilikler, ilkler ve modern müzecilikle ilgili tarihe not düşen Troya Müzesi’nin yeni ödülleri ise merakla bekleniyor.

Başarısının sırları ise yazılarımızın, haberlerimizin satır aralarında gizli.

Antik Troya’nın, Troia’nın, İlion’un, Truva’nın görkemi hiç kuşkusuz devam ediyor. Tarihin her döneminde, zamana damga vuran efsanelerin efsanesi Troya her zaman diliminde olduğu gibi bu zaman diliminde de bazı değişikliklere uğradı.

Bu bir metamorfoz.

Troya Müzesi, pas kırmızısı rengi ile toprağı kendi elleriyle, tırnaklarıyla kazıyarak çıktı. Kendisi için, Troya Kültürü için mücadele etti. Böylesine mütevazı ve böylesine görkemli, eşine az rastlanacak olan Troya Müzesi, koskoca Troya Antik Kentinin bir sözcüsü değil.

Troya Antik Kentinin koruyucusu da değil.

Troya’nın ta kendisi.

Troya Antik Kenti’nin ta kendisi.

Troya Müzesi, Troya Antik Kentinin 12’inci katmanı.

Troya Antik Kentinin 21’in yüzyıl metamorfozu.

Larvadan, krizalitten, kurtçuk ve kelebeğe…

Her bir dönemi bambaşka güzellikte olan, canlı Troya’nın ne ilk ne de son başkalaşım, metamosfozu olacak.

Özünün dinamikleri ise aynı kalacak. Kuşkusuz ki; Bin Pınarlı İda’nın göknarları, yeşili, Bin pınarın şifası, Kuzey Ege’nin ve Çanakkale Boğazı’nın mavisi, toprağın paslı kırmızı rengi…

Ve geçmişin izleri, geleceğin feneri… Bu dinamikleri oluşturacak.

Troya Müzesinin aldığı ödüllerin nedeni belki biraz da bu… Sanatın ve kültürün metamosfozu olan Troya Müzesi’nin metamorfoz yani başkalaşımı tam anlamıyla gerçekleştirebilmesi için ise bir şeye daha ihtiyaç var.

Kayıp hazinelere…

Troya’nın kendi hazinelerine…

Troya Antik Kentinden koparılan, evi Troya Müzesi dışında her hangi bir yer olamayacak hazinelere…

Ödüllerin en güzeli de kayıp hazineler olur.

Troya’nın ta kendisi olan Troya Müzesi; ödülleri ve ilkleri ile dünyanın dört bir yanına dağılmış olan kayıp hazinelerini çağırıyor.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.