SON DAKİKA
Hava Durumu

Troya’nın 10’uncu katmanı Homeros’un Kahramanı; Osman Hoca (20.08.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 20.08.2021 10:29

Kazı işçilerinin ‘Osman Hoca’sı 11 Ağustos 2005 yılında gözlerini yumdu. Gönlü daima Troya’ya dönük olacak Osman Hoca’nın vasiyeti de bu yöndeydi. Dedi ki, ‘Mezarım Troia topraklarına baksın.’ Ki öylede oldu.

İşçiler ve köylülerle sağlam bağ kuran Osman Hoca’nın Almanya’daki mezarı Troas Topraklarına baktı. Alman Arkeolog Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann’ın Troya aşkı; Troya’nın10’uncu katmanındaki izleri ise anlatmakla bitmez.

Troya’nın bütün dinamiklerini; yakın bölge kültürlerle olan bağlantılarını araştırdı. Araştırmaya çalıştı. Bir güne sığmayacak araştırmaları; ömrü boyunca sürdürdü.

Troya’da uzun yıllar Korfmann’ın asistanlığını yürüten ve şimdi de Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, medyaya verdiği bir demeçte Korfmann’ın hastalığının son günlerinde bile Troya sevgisiyle yaşadığını, her gün telefon ederek, kazıyla ilgili bilgi aldığını söyledi.

Alman Arkeolog Korfmann, hastalığında ve sağlığında; Troya’nın ışığını yaymak, Troya Antik Kentindeki gizemleri çözmek ve yerine yenilerini eklemek için çabaladı. Ki herkesten önce bildiği tek şey ise; Troya

Antik Kenti’nde bir kum tanesi olduğu idi. Kazıların ve gizemlerin çözülmesi; kültürler arasındaki bağların anlaşılması için bir insan ömrü çok kısa idi.

Korfmann’a düşen görev ise; bulunan her buluntuyu en doğru şekilde envarter etmek; kazı alanında en iyi ve doğru açılardan fotoğraflamak, en az tahribatla arkeolojik kazıyı gerçekleştirmekti.

Sadece, minik bir toprak parçası değil; etkileşimde olabileceği alanlarda yapılan çalışmaların da önemli olduğunun bilincinde; arkeolojiye insan ömrünün yetmeyeceğinin farkındaydı.

Çünkü o bir arkeolog idi.

Troya aşkı ile yanıp tutuşan; ilklere imza attığı gibi, Troya’nın da ilklere imza atmasında önemli rol alan bir arkeolog.

Yaptığı çalışmalardaki özverisi; çalışmalarında tarihi bulguları yeni teknoloji ve yöntemler ışığında değerlendirerek hareket etmesi; analiz ederken salt tarihi ve arkeolojiyi düşünmesi; onu önemli kılıyordu.

Bulmaktan öte korumanında önemli olduğunu bilen Korfmann, Troya Antik Kenti içinde hep çalıştı. Onu korumak ve tarihin başka sayfalarına taşımak için…

Bu nedenle; Korfmann, Troya Antik Kentinin 10’uncu katmanında yaşamaya devam ediyor. Korfmann; Homeros’un hala yazılmaya devam edinilen İlyada destanının satır aralarında; 10’uncu katmanın kahramanı olarak karşımıza çıkıyor.

Her kahramanın başka bir gücü başka bir özelliği vardır. Kahraman olma nedeni. Korfmann’ın Homeros kahramanı olması da bu yüzden; Zamanın savaş açtığı Troya Antik Kenti’ni yeniden gün yüzüne çıkarmak….

Alman arkeolog Korfmann Homeros'un kahramanlarından biri olmayı başarmıştı…

Troyalı olarak hayata gözlerini yumdu. Bir kahraman olarak, mezası Troas Bölgesi2ne bakmaya devam ediyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.