SON DAKİKA
Hava Durumu

Tenedos’un baltası

Yazının Giriş Tarihi: 22.08.2021 13:23

Zeus’un ve Hades’in kardeşi…

Pegasus’tan bile hızlı koşan Arion’un babası…

Gorgon Medusa’ya zorla eşlik yapan Poesidon…

Pegasus ile Chrysaor’un babası Poseidon…

Deniz Dibi Tanrıçası Amphitrite’in kocası; Amykos, Kyknos, Bentheskyme,  Kymopoleia ve Triton’un babası Poseidon….

Denizin tanrısı.

Denizlerin efendisi Poseidon’un birçok oğlundan biri olan Kyknos ile…

Her şey onunla başladı.

Bozcaada’nın hikayesi işte böyle başladı. Poseidon’un oğlu Çanakkale Lapseki tarafında olduğu bilinen o zamanki adıyla Kolonai-Miletos kolonisinin kralı idi. Eşi öldü. Eşinden ise Tenes kaldı. Biricik oğluna olan sevgisi yeni evlendiği Philomene yüzünden kör oldu. Kolonai-Miletos kolonisinin kralı, Poseidon’un oğlu Kyknos’ yeni eşinin evladına attığı iftiranın yalan olduğunu düşünemedi. Ve onu sürdü. Yalancı bir kavalcıyı şahit gösteren Philomene yüzünden Tenes bir sandığa konularak; dedesinin kucağına bırakıldı. Denize…

Büyük babası Poseidon, saçlarının dalgalarını kullanarak onu bir adaya kadar götürdü. Ada’nın halkı kral yaptı. Adanın ismi Tenes’in Adası anlamına gelen Tenedos oldu.

Tenes’in babası bir gün denizi izlerken Poseidon onu aldı. Sularında yıkadı ve gözlerinin açılmasını, aşk sandığı bu zararlı bağlılığın sonra ermesini sağladı.

Kyknos bir süre sonra oğluna atılan iftiranın yalan olduğunun farkına varmıştı artık… Yola koyuldu. Babasının sularından Tenedos’a yol aldı.

Ancak Tenes babasına duyduğu öfkeyle ateş oldu. Gemilerin bağlandığı halatları baltasıyla kesti bıraktı. Kyknos’tan da bir daha söz eden olmadı.

Ne zaman Yunan adalarında bir insan başkasıyla görüşmek istemese sözün ve dostluğun ‘Tenes’in baltası ile kesildiği’ söylenir. Tenes’in baltası, vefasızlığı, sağduyuyu keser atar.

***

Denizlerin efendisi Poseidon’un öykülerinden biriydi. Torunu Tenes’e yardımı ile günümüzde Bozcaada olarak bilinen Tenedos kuruldu. Tenes babasına kızgında ve kesti halatları.

Babası vefasızdı. Babası oğlunu düşünmesi. Bakmakla yükümlü olduğu Tenes’i yeni eşinin sevmemesi üzerine attı sulara. Unuttuğu şey ise denizin babası olduğu idi. Denizlerin efendisi torunu Tenes’e elbette iyi bakacaktı.

Tenes yıktı ama tüm sınırları. Babasını sonsuz denizlerin kucağına bıraktı. Poseidon’a.

Adasına, kendi topraklarına gelmesine engel oldu. Ve adanın en güzel yanı da dört tarafının denizlerle kaplı olmasıydı.

Böylece karadan asla varamayacak olan baba Kyknos, kendi babasının sularında kalacaktı.

Homeros’un İlyada Destanında da bahsettiği gibiydi. “ Denizin diplerinde, ta uçurumlarda / Tenedos’la kayalık İmros arasında / bir mağara vardır, geniş kocaman”

Tenedos ve İmros’un tam da ortasında; sularla kaplı mağara; Poseidon’un evi idi. Kim bilir belki de; Kyknos’un torunu Tenes’e yaptığı zulümden sonra, Poseidon onu yanına almıştı…

Suyun olanca güzelliği ve saflığı ile Kyknos’un arınacağının umudu ile…

***

Rivayete göre kim dostluğu karanlıkla boğar ise Tenedos’un baltası ortaya çıkar. Dostluğu ve kardeşliği, canlığı ve canan olmayı keser atar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.