SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

SIRA DAYAĞI 2 (25.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 25.12.2021 09:45

Çocuklar, kuşlar ve çiçekler…

Ne kadar garipler değil mi?

Dünya umurlarında değil sanki.

Sanki her şey onlar için: Renk. Cümbüş. Yaşam. Kahkaha. Müzik.

Çocuklar, yaşama sevinci verir insana. Doğaya. Ama biz onların kanatlarını kırıyoruz, renklerini solduruyoruz. Ben yapmıyorum diyenleri duyar gibiyim. Hepimiz yapıyoruz. Tanık olduğumuz olaylara dur demiyorsak, olduğunu bildiğimiz olaylar için çalışmıyorsak suçluyuz. Bize yakın olmasa bile olan olaylar, dur demek için bir şey yapmıyorsak, suçluyuz.

Birde farkında olmadan da biz de yapıyoruz. Davranışlarımızın nelere yol açacağına dikkat etmiyoruz. Fark etmiyoruz. İstismara uğruyor.

ÇOCUKLAR.

KUŞLAR.

ÇİÇEKLER.

İstismar nedir peki?

Ensest zannedildiği gibi sadece sosyo-ekonomik düzeyi düşük ailelerde değil, her kesimde görülebileceğine sıklıkla dikkat çekildiği gibi çocukların cinsel istismarı hayal gücüyle uydurdukları, sadece şirin ve cazip kız çocuklarının cinsel istismara uğradıkları bütünüyle yanlış bir inançtır. Her çocuk eğer korunmaz ise cinsel istismara uğrayabilir. Cinsel taciz genellikle serseri, yabancı, yaşlılar tarafından ıssız yerlerde gerçekleştirilmez. Çocuğun yakını olan kişilerce, ailenin tanıdığı kişilerce ya da aile fertleri tarafından gündelik gündelik kullanım alanlarında gerçekleşebilir.

Cinsel saldırıya uğrayan çocukların sadece kız çocukları olduğu düşüncesi ise gerçek dışıdır. Hatta erkek çocuklar daha fazla cinsel şiddete maruz kalabilir.

Yetişkin, kuşku duyulan bir durumda, olayın üzerine gitmekten kaçınmamalıdır. Aksine, olay uygun koşullarda çözmesi, çocuğun güvenliği için elzemdir. Yapılacak bir müdahale çocuğun istismara uğramasını engelleyebileceği gibi suçlunun da suçu inkar etmesini engelleyecek ve belki de başka çocukları kurtaracaktır.

Özellikle aile içi cinsel istismar durumlarında, çocuğun bunu tanımlaması oldukça güç olduğu gibi şaşırtıcıdır. Sevgi, güven, bağlılık beklediği bir yakınından gelen kötü davranışları çocuk anlamlandıramaz. Bir sevgi çeşidi sanabilir. Anlam karmaşası fiziksel ve ruhsal olarak onu etkiler. İstismar anılarını hafızasından çıkartabilir, inkar yoluna gidebilir.

İstismarın belirtileri ise yaşa göre farklılıklar gösterir. Çocuklarda, okula olan ilginin azalması, tedaviye karşın geçmeyen ağrılar, oral, anal ve vajinal enfeksiyon, yetişkinlerin cinsel davranışlarını aşırı taklit etme, cinselliğe ve cinsel organlarına kendini ifade ettiği yollarda aşırı vurgu, sürekli mastürbasyon, parmak emme, biberondan içme, altını ıslatma, büyük tuvaletini kaçırma, uyku bozuklukları istismara işaret.

Ergenlerde ise süregiden okul problemleri, ders dışı faaliyetlere ilgisizlik, okulu terk etme, sınıfta konuşmaktan korkma, sessizlik, nedensiz ağrılar, depresyon, aşırı kilo alma, aşırı kilo verme, bedenen rahatsızlık ve tiksinti duyma, belirsiz davranışlar, cinsellikten korkma, erken hamilelik, erken evlenme, cinsel kayıtsızlık, aşırı cinsel davranışlar, ergenlik dönemi bedensel değişiklikleri hakkında sıkıntı duyma şeklinde kendini gösterir. Evden kaçma, madde kullanımı ve bağımlılığı, kendine zarar verme, çalma ve intihar düşünceleri; onları gerçekleşen istismardan ya da gerçekleşme ihtimali büyük olası olan istismardan kaçınmak için gerçekleşen eylemler olabilir.