SON DAKİKA
Hava Durumu

Sevginin kara yüzü (20.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 20.12.2021 08:05

Hatta edilgen bir cümleden çıkalım. Sıkça karşı karşıya kalıyoruz. Şiddetle, zorbalıkla. Kalıplaşmış anlayışlar buna sebep oluyor.

Birbirine hisleri olan kişilerin yaşadığı ilişkilerde, bu şiddet şekil değiştirerek yeniden ve yeniden var oluyor. Ve ilişkinin aşamasına göre zorbalığa, şiddete karşı çıkma eğilimimizde değişiyor. Değişmeli mi?

Asla!

Zorbalık zorbalıktır!

Şiddet şiddettir!

İlişkimizin hangi aşamasında olursak olalım bu sorunlara müdahale etmemiz gerekir. Biz diye konuşuyorum. Çünkü biz bunu yapmalıyız. Evet, hepimiz şiddet görüyor ve bunu fark etmiyor olabiliriz.

Peki bu zorbalık ve şiddet nasıl aşılacak? Nasıl ?

Ya da yaşadığımız şey bir zorbalık ve şiddet mi?

Flört şiddetinin sırrı da burada gizli aslında. Flörtün yeni yeni başladığı dönemlerde romantik ilişkilerde yaşanan şiddet biraz da ilişkinin sessiz yaşanması ile ilgili. Sessiz çünkü bu dönemde, flört etmek GİZLİ, AYIP ve SAKLANMASI GEREKEN bir konu. Ve deneyimsizlik ile birlikte, şiddetin şiddet olduğunu kişi kendi deneyimleriyle yaşıyor ya da o deneyimler ona dünyayı zindan ediyor. Şiddete maruz kalan, ilişkide şiddetle karşılaşılsa bile, ya da kişiyi rahatsız eden ama tanımlayamadığı bir durum olduğunda kimseyle konuşamıyor ve yalnız hissediyor.

Genç ya da yetişkin fark etmeksizin baş edilmesi, kabul edilmesi zor bir deneyim. Kimsenin hak etmediği bir deneyim.

“PEKİ YAŞADIĞIN ŞİDDET Mİ? İLİŞKİN GÜVENLİ Mİ?”

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın, flört şiddeti ile ilgili yayımladığı makaleye bir göz atmakta fayda var.

İlişkinde şiddetle karşı karşıya olma ihtimalinize karı bazı maddeler içeriyor bu makale. Birde ilişki içinde şiddetle karşı karşıya olduğunuz durumlara dair maddeler var. Bunlara iyiden iyiye göz atmakta fayda var.

Bazılarına bakalım;

Sevgilinin duygu durumunda ani değişimler oluyorsa, sana birden öfkelenip fevri davranıyorsa, Sevgilin eşyalarına herhangi bir şekilde zarar veriyorsa, Sevgilin bedenine herhangi bir şekilde zarar veriyorsa BU ŞİDDETTİR!

Sevgilin sana sürekli yapman gerekenleri söylüyorsa, Sevgilin günün her saati sana ulaşmak istiyor, ulaşamadığında öfkeleniyor ya da küsüyorsa bu senden daha iyi olduğunu göstermiyor. BU ŞİDDETTİR! Seni çok özlemesi seni sevdiği anlamına gelebilir ama sana ulaşamadığında sana öfkelenmesi özlemle sevgiyle ilgili değil. Şiddetle ilgili.

Arkadaşların ya da ailenle vakit geçirdiğinde sevgilin sana öfkeleniyor ya da küsüyorsa, Sevgilin her konuda onu haklı bulman gerektiğini düşünüyorsa, Herhangi bir konuda sevgilinden farklı düşündüğünü söylediğinde öfkeleniyorsa, Sevgilin senden her an onun yanında olmanı, onunla ilgilenmeni bekliyorsa Bu Şiddettir!

Sevgilin seni aşırı yüceltiyorsa, dünya üzerinde onu en iyi anlayan kişinin sen olduğunu düşünüyor ve çok ‘özel’ olduğunu söylüyorsa (örn. “bugüne kadar hiçbir kadın beni senin anladığın gibi anlamadı”), Sevgilin seni aşırı kıskanıyorsa ve sahipleniyorsa; kıskançlık yaparak sevgisini gösterdiğini düşünüyorsa Bu Şiddettir! GARİP GELDİ BU MADDE DEĞİL Mİ? AMA ŞİDDETTİR!

Sevgilin sana ait sırları başkalarına söylemekle tehdit ediyorsa, Sevgilin senden izin almadan telefon ya da bilgisayarını karıştırıyorsa BU ŞİDDETTİR!

Sevgilinin telefonu karıştırması, başkalarıyla vakit geçirdiğinde ama ‘özlüyorum, kıskanıyorum’ sözlerinin altında öfkelenip küsmesi şiddettir!

Şiddet şiddettir arkadaşlar.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.