SON DAKİKA
Hava Durumu

‘Saygı duyuyorum’ (08.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 08.12.2021 08:42

Konuşmalar esnasında, kişilerden bir tarafın diğer tarafın fikrini ya da duygusuna dair sarf ettiği söz; ‘saygı duyuyorum’

Taraflardan birinin diğer tarafı savunan kişiye söylediği, asıl meselenin diğer tarafı savunan kişinin fikrini ya da duygusunu saf dışı bırakmaktan başka bir anlama gelmeyen o iki kelime. ‘saygı duyuyorum’

Kendini anlatmak, kendi düşüncesini mutlak doğru olduğunu savunma gayreti içine de girmekle kalmamış, düşüncesini tek ve yegane doğru olarak benimsemiş kişilerce bu iki kelime sıklıkla döylenir.

‘Sen böyle düşünüyorsun. Saygı duyuyorum. Ama…’ ile devam eden cümlelerdeki ‘ama’ kelimesinin gayesini de açıkça gösterilmiş olur.

‘Saygı duyarak’ büyüklük gösterdiğini sanan, diğer tarafa büyüklüğü ile merhamet bağışladığını sanan bazı insanların sıklıkla kullandığı iki kelimedir.

İşin içinden çıkılamadığında başvurulur. Bir kere saygı duyduğu için büyümüş ve işin içinden çıkmıştır. Diğer tarafın fikirlerine karşı argüman geliştirememiştir.

Aslında o iki kelimenin altında; “Tamamen yanlışsın. Bence bu fikirleri söylemene bile gerek yok. Hakkın da yok. Ama ne var ki bunları doğrudan söylemeye cesaretim yok. Açık sözlü de değilim. Fikirlerimin arkasında da duracak kadar düşüncemi bilmiyorum. Ama saygı duyuyorum. Saygı duyarak uzlaşmacı bir görüntü yaratıp, durumu belki lehime çevirebileceğim. Hiç inanmadığım düşüncelerine karşı saygı duyduğumu söylemem de hiçbir problem de yok” gibi düşünceler yatıyor. Taraf, hatta tarafımsı hemen fevrilermek yerine,etrafa sempatik, anlayışlı, hoşgörülü,olgun görünebilmek için cümleiçerisinde kullanıyor. Fevrileşmeden, riyakarcadiyiveriyor, “saygı duyuyorum”

“Evet sevgili kardeşim. Evet. Saygı duyuyorsun. Ama ben sana saygı duymuyorum” anlamında saygı duyulan diğer taraf gülümsüyor.

Saygı duymak, aslında saymak fiilinden gelir. Bir duyguya dönüşür. Varlığının kabulü, evrende bir yer kapladığını gösterir. Saymak, var olduğunun kabulüdür. Anlamı, duygusu da aslında kötü değildir. Ama saygı duyulmaz. Saygı hissedilir. Son dönem kullanım şekliyle hakaret etmekten farksız hale gelse de ‘saygı’ önemlidir.

Ama azizim saygı önemlidir. Saygıyı hissetmek önemlidir. Saygıyı hissedersek ne mi olur?

Voltaire’in güzel bir sözü var. Sanırım sıklıkla da tekrarlamak, hatırlatmak gerekiyor.

 "Düşüncelerinizden nefret edebilirim, ama onları savunabilme hakkınız uğruna canımı feda ederim"

Ya da bir başka çevirisi ile;

“Fikirlerinize katılmıyorum ama fikirlerinizi ifade edebilmeniz için canımı bile veririm”

(Gerçi 1700’lerde yaşamış Voltaire’e ait olmadığı ve bu sözü ona yakıştıran kişinin 1906’da onun biyografisini yazan EvelynBeatriceHall olduğuna dair farklı tezler de bulabilirsiniz. O ayrı mesele)

Sözün özüne tekrar dönüş yapacak olursak;

Saygı işte tam olarak budur. Empatiden ve hoşgörüden yoksunluk değildir. Kişinin fikrine ve duygusuna bıçak saplama girişimi değildir. Anlama ve söyleme hakkını savunmadır.

Fikrin önüne geçmek için mücadele etme, ses kısma değildir.

Şunu da belirtmek de fayda var;

Fikirleri susturmaya çalışan herkese saygı duyuyoruz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.