SON DAKİKA
Hava Durumu

Sanatın görünmeyen soluğu (03.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 03.09.2021 09:42

Özellikle 21'inci yüzyılda sanat başka bir diyara evirildi. Beyaz perdenin nedenleri ve nasılları henüz sindirilememişken karşımıza bir yığın dizi ve film çıktı.

Film ve dizileri iyi seçmenin yanı sıra seçilen film ve dizilerde de bazı şeyleri görmedik. Daha da doğrusu duymadık.

Sanatı ve güzelliği sadece görüntüde aradık, durduk. Görüntünün yanılgısına düştük.

Sahneleme sanatının da önüne güzellikler geçti.

Kara kutunun popülerliğinin kurbanı olduk.

Popüler dizilerin de mahkumu...

Peki görünmeyenin ötesinde ne vardı?

Görünmeyenin ötesinde; o kadar çok şey var ki.

 

Tiyatrodan diziye, beyaz perdeye ömrünü vermiş olan usta sanatçı Nusret Çetinel’i kaybettik. Onunla büyüdük ya da yaşlandık.

O kadar aşinayız ki.

Kendisi aynı zamanda bu sektörün görünmeyen sesi. Biz ekranlardaki görüntüsü ile her ne kadar kendisine aşina olsak da başka bir yönü daha var.

Nusret Çetinel, usta bir oyuncu olarak hafızalara elleriyle ismini kazıdı.

Nusret Çetinel aynı zamanda sesi ile evrene büyük bir işaret bıraktı.

Görünmeyenin sesi olmasının sebebi de bu. Maalesef Türkiye’de bir çok sanat dalına ilgi gösterilmediği gibi ses sanatına, seslendirme sanatına da ilgi gösterilmiyor.

Ama durun da bir düşünün.

Sessiz filmin atmosferini içinize çekin.

Ve durun bir kez daha düşünün.

Ses ve görüntünün ahenkli birleşimini…

***

Nusret Çetinel’in seslendirdiği yapımlardan bir kaçı ise çocuklara yönelik.

Taş Devri ve Jetgiller gibi televizyon yapımlarındaki dublaj çalışmalarıyla bilinen Çetinel, çocukların kalbini kazanmıştı.

Çocukların kalbini kazanmak da kolay iş değil. Çocukların sesi olmak, çocuklara ses olmak, çocuklara kendisini ses olarak dinletmek.

Bir usta oyuncuyu, tiyatrocuyu, seslendirme sanatçısını daha kaybetmenin acısını yaşıyoruz.

Bir devir kapanıyor.

Geriye sesleri kaldı.

Mesleğe ilk atıldığı günden bu güne kadar çalışmaya devam etti. 1976'da başladığı oyunculuk ve dublaj kariyerini 2021 yılına, ölümüne kadar sürdürdü.

***

Seslendirme sanatçılığı; bu sektörün görülmeyen sesi. Biraz daha değere ihtiyaç var. Oyuncuların sesleri, dizi ve filmlerin sesleri üzerine biraz daha düşünmeye ihtiyaç var.

Sinema sadece görüntüden ibaret değil. Sinemanın bütüncül sanat yaklaşımı sadece oyunculuğa ait değil.

Senaryo, oyuncular, yönetmen, ses, görüntü, teknik ve bir dolu şey daha.

Sanat emekçilerini bir kez daha selamlıyoruz.

Emeklerini görelim. Emeklerine saygı duyalım. Emeklerine karşı sorumlu hissedelim.

Sinemada Ses Tasarımı Nedir?

Ses tasarımı, dijital ortamlarda çeşitli formatlardaki ses verilerinin düzenlenip dönüştürülmesi sürecine verilen isimdir. Ses tasarımı; televizyon, sinema, radyo içerikleri, video oyunları ve mobil uygulamalar gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır.

*

İlk sesli film hangisidir?

İlk filmin 1895'te, ilk renkli filmin 1902'de yapıldığı, bugüne kadar büyük gelişmelere sahne olan dünya sinemasının 120 yılı aşkın tarihinde, ilk sesli film olan "The Jazz Singer"ın üzerinden 92 yıl geçti.

*

İlk Sesli Türk Filmi:

1931 yılında Muhsin Ertuğrul tarafından çekilen film, iki kardeşin aynı kadına aşık olması üzerine hayatlarının mahvolmasını anlatıyor.

*

Dünyanın ilk filmi hangisi?

İlk senaryolu gerçek film ise 1902 yılında Georges Melis tarafından çekildi. Le Voyage Dans La Lune ( Aya Yolculuk) adlı film, Ay'a seyahat etmek isteyen bir grubun hikayesini anlatır ve tarihin ilk sinema örneği olarak kabul edilir.

*

Dünyada kaç film çekilmiştir?

Tüm dünyada üretilen film sayısı 5658 iken her yüzde 10’luk bir artış ile 2006 yılında 6255 film çekilmiştir ve bu filmler toplam 90 ülkede çekimi yapılmıştır. 2007 yılında yüzde 13’lük bir artış olmuştur. Çekilen ülke sayısı 2009 yılında 100'e ulaşmış ve çekilen toplam film sayısı 7200 ü aşmıştır.

*

İlk hareketli film ne zaman çekildi?

İlk öykülü film 1902 yılında Georges Méliès tarafından Le Voyage dans la Lune (Aya Seyahat) adlı filmle gerçekleştirildi. 19. yüzyıla kadar hareketli resimler tamamen görsel bir sanat olmasına karşın ilk sessiz filmlerin kamu tarafından beğenilmişti. 20. yüzyılın başında filmler öyküsel bir yapı geliştirmeye başladı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.