SON DAKİKA
Hava Durumu

Poseidon ve kayıp dünyalar (10.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 10.12.2021 09:10

Denizlerin yüzesi, dalgaların koruyucusu Poseidon Yunan mitolojisinde yer alan denizler ve depremler tanrısı olarak bilinir. Kronos ile Rheia'nın oğludur. Tanrıların tanrısı Zeus ve ölülere hükmeden Hades'in kardeşidir. Roma mitolojisi'nde ise Neptün olarak adı geçer.

Poseidon ‘Ey Yerleri Sarsan’ veya ‘Kara saçlı’ tanrı olarak çağrılır. Elinden ayırmaz kadim silahını. 3 dişli bir yaba olan silahın ismi ise Tridentten başkası değildir. Yere vurduğunda yabayı depremler zelzeleler meydana gelir.

Poseidon sadece denizi değil, hırs ve gücü temsil eder. Poseidon'un hırsı Atlantis'in yok olmasına neden olmuştur.

(Platon'un Timeos ve Critias diyaloglarında ulusların kibirlerini alegorik bir şekilde anlatmak için kullandığı kurmaca bir adadır aslında Atlantis. Gizemli eski kara parçası.

Platon'un efsanesinde Atlantis, ‘HerkülSütunları'nın ötesinde’ yer alan, Batı Avrupa ve Afrika'nın birçok kısmını fetheden ve Solon'un zamanından 9000 yıl önce (yaklaşık MÖ 9500) Atina'yı fethetmeye çalışan; ancak başarılı olamayıp bir gecede okyanusa batan bir uygarlıktan başkası da değildir. Gerçeklik ve hayalin tam ortasındaki kayıp Atlantis, su kanalıyla çevrilidir. İç içe geçmiş dokuz su ve dokuz kara çemberiyle çevrilmiştir. Atlantis’in hükümdarı ise Poseidon’dan başkası değildir. Yunan mitolojisinde de sık sık adı geçen ve deniz tanrısı olarak bilinen Poseidon yani Neptün’dür. Poseidon’un Atlantis’te eşi Cleito ve beş ikiz olmak üzere 10 oğlu ile birlikte yaşadığı söylenir. 10 erkek çocuklarından biri olan Atlas’ın adalardan ortada yer alanın ve diğer dokuz çocuğun ise çember şeklindeki dokuz adanın hükümdarı olduğu rivayet edilir)

Yeniden Poseidon’a dönecek olursak, Poseidon Dünya'nın en mükemmel şehrini inşa etme arzusundadır. Karanlığın ve işkencenin tanrısı olan Gorgos'la ölümüne savaş içinde ömrünü sürdürür.

Karanlığın ve işkencenin tanrısıdır Gorgos. Zeus'u daima kıskanır. Bu nedenledir ki Olimpos'ta kargaşa ve kaos yarattığından güçleri bir taşa hapsedilerek ve bir şart koyularak serbest bırakılmıştır.

Troya’da da adı geçer denizlerin tanrısının…

Hera'nın düzeniyle Apollon ile Zeus'a tuzak kuran Poseidon bir ceza olarak gönderilir. Ceza olarak Apollon ile Truva Kral Laomedon'un hizmetine gönderilir. Laomedon ona şehir etrafında büyük duvarlar inşaatını yapmaları görevini verir. Birde üstüne üstlük karşılık olarak onu ödüllendireceğinin sözünü de verir. Yapılan duvarlar öylesine kalındır ki öylesine sağlamdır ki…

Denizlerin tanrısına verdiği sözü hiç eden Troya Kralı Laomedon, tanrıya söz verdiği ödemeyi reddeder. Poseidon’a…

Denizlerin tanrısı Poseidon ise buna kızmakla kalma; Kralı Laomedon’a seller yollar. Ve birde deniz canavarını kentin üzerine salar.

Poseidon, bu olayla birlikte Troya savaşındaki yerini belirler. Troya savaşında artık Akhalar’ı desteklemektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.