SON DAKİKA
Hava Durumu

Pazar Kahvaltısı (16.08.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 16.08.2021 09:40

Aslında bu yazıyı Pazar günü okumak gerekiyordu diye düşünebilirsiniz… Bir sonraki Pazar günü için bir ön hazırlık diyelim…

Günün herhangi bir zamanı da aslında kahvaltı yapıyorken neden Pazar sabahları daha önemli? En azından ağırlıklı olarak beyaz yakalılar; ofis çalışanlarından kamu emekçilerine diyebileceğimiz bir çok farklı iş kolunun bulunduğu insanlar için önemli.

Çünkü tatil.

Ev ahalisinin neredeyse tamamının evde olduğu o tek gün.

Erkenden birilerinin kalkıp; çay koyduğu, kahvaltıyı hazırladığı gün. Genellikle annenin; bugün ne yapsam sorusu ile çocuklarına yemek hazırladığı o tatlı gün…

Pazarlar bu nedenle önemlidir.

Eğer şanslıysak; aile koşulları; iş koşulları uygun ve mutfakta gıdamız var ise; olay böyle gelişir.

Mutfaktan kokular; salona, yatak odasına kadar uzanır…

Pazar sendromunun üzerimizde olduğu bugün için bu nedenle önemli bir yazı…. Kızarmış ekmek kokusu; ancak Pazar günü tamdır.

Diğer günler sofra tamsa bile; masa da eksiklik varsa, tat da eksik olur.

Kızarmış ekmek, aslında hafta boyunca toplanan; biriken bayat ekmeklerin ürünüdür. Aynı ekmek tatlısı gibi. Atılmasındansa; nimetin boşa gitmesindense; tam tüketim amaçlanır. Günümüzde; ekolojik yaşam, sürdürülebilirlik gibi farklı yorumlamalar getirilse de; en azından bir çocuğumuzun çocukluğu için ekonomik sebepler ve israf daha çok görünürdür.

 

Aile evlerinden; kendi aile evimizi kurmak için çıktığımızda; öğrenci olarak yeni bir ev tuttuğumuzda; kendi evimize çıktığımızda da Pazar pazardır.

Ama ailemiz ve çocukluğumuzun o tatlı kahvaltıları sanki eksiktir.

Pazar kahvaltıları, hasret içerir. Yeniden evrilir; değişen her evde, o evin özelliğini alarak gelişir; yeni kültürlerini doğurur.

Sadece Pazar kahvaltısı denilip; geçilmemelidir.

Bütün bir haftanın ekmekleri, nasıl toplanıp, Pazar günleri kızartılıyorsa; bütün haftanın kötücül yaklaşımları da; kahvaltı sonrası izlenen kovboy filmiyle giderilir.

Pazar kahvaltıları şendir. Eğlencelidir. İlla Pazar günü olması da gerekmez. Ev ahalisinin; sevdiklerinin olması; o anda yenilen kahvaltılık ürünleri, Pazar kahvaltısına çevirir.

Pazar kahvaltılar; sıcak yaz günlerinde serinliktir. Aileyi hatırlamadır.

***

Özenle, sevgiyle hazırlanılan kahvaltılar, beraberinde; toplumsal olarak zorlandığımız bu günlerde o gri havayı da dağıtır. O acıyı yok etmese bile, dindirir. Gündelik yaşamın koşuşturmasında, bir nefestir. Bir anlık, bir günlük bir nefes…,

Bir dahaki pazara kadar; kahvaltılıkta neler hazırlanacağını düşünmenizi, o anı ne kadar keyifli kılabileceğinizi hayal etmenizi öneriyorum…

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.