SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Pandora’nın Kutusu I (28.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 28.11.2021 10:55

Tanrıların tanrısı, Zeus’un hediyesi… Hediyelerin en güzeli… Biricik Pandora.

Pandora, ‘tanrıların armağanı’ anlamına gelir. Tanrıların armağanıdır. Ama efsane bence büyük ölçüde çarpıtılmıştır. Şimdilik Antik Yunan Dünyasının pandorasına bir göz atalım.

Ve biricik Pandora’yı meşhur eden kutusuna…

Bir efsaneye göre, Zeus kendinden ateşi çalıp insanlara veren Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a balçıktan yapılmış tanrısal güzellik ve zekaya sahip Pandora'yı eş olarak gönderir. Epimetheus kardeşinin tüm uyarılarına rağmen güzeller güzeli Pandora ile evlenir. Zeus’un, Pandora'ya evlilik hediyesi ise dillere destan, destanlara konu olacaktır.

***

Pandora’nın hediyesi çömlek benzeri bir kavanozdur. Ama lisan değişiminde kutu olarak anılmıştır. Bu hediye öyle gizemlidir ki açılmaması gerekir. Pandora'nın Kutusu, Antik Yunan efsanelerinde geçen bu gizemli kutunun içinde  kötülüklerin bulunduğuna inanılır. Sihirli kutu, kötülükleri hapsetmektedir.

Tanrıların en kıdemlilerinden Prometheus, Tanrı Zeus'tan gizlice ateşi çaldığı ve insanlığa verdiğinde Zeus çok öfkelenmiş ve Prometheus'u o zamanlar kimsenin yaşamadığı Kafkas Dağlarında zincire vurdurmuştu.

***

Prometheus'un yanına ise bir kartal bırakmış ve kartal her gün Prometheus'un ciğerini yemişti. Prometheus'un ciğeri ise her gün yeniden filizlenmişti.

Zeus’un Prometheus'a işkencesi muazzamdı. Korkunçtu. Prometheus en sonunda kahramanların kahramanı Herkül tarafından kurtarılmış ve Zeus bu duruma bir şey dememişti. Sadece ve sadece zincir halkalarının Prometheus'un ayağında kalmasını sağlamıştı.

Zeus, böylece Prometheus’u sonsuza kadar cezalandırılmıştı. Özgürlüğünü elinden almıştı…

Zeus’un öfkesi bitmemiş, insanlardan da intikam almak için düşekoymuştu.

Hephaistos’a emir veren Zeus’un istediği de Pandora ve Pandora’nın kutusu idi. Hephaistos’tan balçıktan bir kadın figürü yapmasını isteyen Zeus,  Pandora'yı yaratmış ve Pandora Antik Yunan'da ilk kadın olarak kabul edilmişti.

Zeus, Tanrıçalar gibi güzel olan Pandora’yı, Prometheus’un ikizi olan Epimetheus‘a bir kutuyla/küple göndermişti. Kapıyı çalan Pandora’nın güzelliğinden büyülenmiş olan Epimetheus, onunla derhal evlenmişti. Söz konusu kutuyu/küpü açmasını Pandora’nın kulağına fısıldayan Zeus’un, artık insanlıktan intikam alma zamanı gelmişti. Zeus’un fısıltısıyla düğün hediyesini açan Pandora, insanlık arasında mutsuzluğu salıvermişti. Tüm kötülükler dünyaya ve insanlığa yayılmıştı…

***

Pandora’nın bilinen hikayelerinden, Pandora’nın kutusunun bilinen hikayelerinden biri bu. Aslında görülenin perde arkasına bakılması gereken, hikaye.

Zeus’un fısıltısı ile etki altına girdiği için Pandora’ya karşı, Tanrıların Tanrısı Zeus’un itibarı.