SON DAKİKA
Hava Durumu

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NOTLARI

Yazının Giriş Tarihi: 07.10.2021 09:39

Sadece belirli günler ve haftalarda; unutulan, az hatırlanan olayları, kişileri daha çok anlamak, değerlerine sahip çıkmak gibi böyle günler var.

Ne belirlenen günde; belirlenen toplumun, kimsenin ya da düşüncenin varlığını koruyabiliyoruz NE DE o günlerde söylediklerimizin tamamını yapabiliyoruz.

O günlerde insanlara sadece bunu göstermeye çalışıyoruz.

Düşünün; Dünya Emekçi Kadınlar Gününde kadınların hakları ne kadar var? Çocuk Hakları gününde, Dünya Hayvanları Koruma Gününde, koruyabiliyor muyuz?

Her şeyden öte…

Bunlar kutlama günü değil… Kutlama değil. Kutlamaya çalışma.

Özlük haklarını kazanma çalışması, denemesi ve mücadelesi.

Öğretmenler gününde bir kez daha düşündüm. Okulların açıldığı haftadan bu yana öğretmenlerin gözlemlerini dinliyorum. Ve öğretmenleri gözlemliyorum.

Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin; özlük haklarından yoksunluğu uzun çalışma koşulları ve ücret problemleri arttıkça artıyor. Andemi döneminde işten çıkartılanları da düşündüğümüzde işler iyi ce karışıyor.

Öte yandan devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin de online eğitimdeki eşitsizliği gidermek için didinmeleri gözlerden kaçmıyor. Öğretmenlerin kendilerinin yaşadıkları sorunları da kenara bırakmak istemem elbette. Ama öğretmenlerin yaşadıkları en büyük sorunların başında öğrenciler geliyor.

Gelmeli….

***

Bol sıçramalı öğrencilerin yaşadıkları sorunlara dair bir iki küçük not….

Öğrencilerin kırtasiye malzemesi yok.

Kırtasiye malzemesi : Boya çeşitleri (sulu, pastel, akrilik, parmak, kuru vb.), Defterler, Ciltleme ürünleri, Karton çeşitleri, Oyun hamurları, Etiket, Yazı tahtaları ve mantar panolar, Raptiye ve iğneler, Çeşitli ebatlarda defterler, (Kareli defter. Çizgili defter. Bloknot defter. Güzelyazı defteri. Resim Defteri.), Kalemlik, Kırmızı ve siyah kurşun kalemler, Renkli kalemler, Silgi, Kalemtraş.

 

Öğrencilerin kırtasiye malzemesi yok.

Kırtasiye malzemeleri yok.

Çanakkale’de bir çok okulda yok.

 

***

Peki bu sorun nasıl çözülüyor?

Öğretmenler azdan az çoktan çok yardımcı oluyorlar. Öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için gönüllüler yardım ediyor.

Duyulduğu gibi bu işlemler başlıyor. Siyasiler yardım ediyor.

Ama hala öğrencilerin kırtasiye malzemesi yok.

***

Peki sorun nasıl çözülebilir?

***

Öncelikle, il genelinde ilçe ve köyler özelinde ihtiyaç haritası oluşturulmalı. Hangi okuldaki öğrenciye hangi malzeme lazım, ihtiyaç duyulan materyal sadece somut olarak  mı karşılanmalı, pedagog ihtiyacı var mı?

Bu sorunlar, öğretmenler kanalı ile mi yürütülmeli; eşitlikçi ve tarafsız, adaletli birimler oluşturulabilir mi?

Öğretmenlerin üzerinden, vicdanından biraz yük olmak iyi olmaz mı?

***

Öğretmenler gününde öğrenci sorunlarından öğretmenlerin haklarına kadar her bir husus konuşulmalı. Tartışılmalı. Bütünlükçü yaklaşılmalı.

***

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.