SON DAKİKA
Hava Durumu

Nedir? Ne değildir? (12.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 12.11.2021 09:04

Sivil toplum kuruluşları ya da sivil toplum örgütleri en yaygın ve genel tanımı ile resmî kurumların dışında kalan ve bunlardan bağımsız olarak çalışan kuruluşlardır. Sivil toplum kuruluşları, politik, sosyal, kültürel, hukukî ve çevresel amaçları doğrultusunda alan çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük esasına dayalı kâr amacı gütmez.

Sivil toplum örgütleri arasında yer alan serbest meslek insanlarını içinde toplayan resmi birliklere oda denir. Çalışanların sosyal, ekonomik hak ve çıkarlarını korumak, sorunlarını çözme amacı ile kurulmuş ekonomik öğeler taşıyan kuruluşlara sendika denir ve devlet, siyasi parti ve iktidar örgütlenmelerinden bağımsız örgütlerdir.

Vakıf ve dernekler ise topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve herkese yardım etmek için kurulmuşlardır. Vakıf, gerçek ve tüzel kişi veya kişilerin, belirli bir mülk ve hakla belirli ve sürekli bir amaca tahsis edilmesi ile oluşan müessese iken Dernek, kazanç paylaşma dışında, belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere bir araya gelmiş insanların oluşturduğu tüzel kişidir.

***

Peki tüm bunları neden anlattık?

İnsanlara, STK denildiğinde akıllarda bir dolu tanım beliriyor. Ya da tanımsızlık.

Keza dernek ve vakıf denildiğinde de bu durum geçerli. İşler karışık aslına bakarsınız.

Asıl tanımları, çalışma alanları yukarıda sözü geçen kelimelerden ibaret olsa da işler biraz garipleşiyor.

Birkaç tane örnek vereceğim hatta. Kuşun ismini şehrin ismini değiştirerek vereceğim örnekleri. Kimsenin derneğine de karışmak istemeyiz sonuçta…

Bolayır Kuş Sevenler Şoförler Derneği,

Sevilenler Ve Sevilemeyenler Yardımlaşma Derneği,

Altındağ Aydınlıkevler Mahallesi Taklacı Güvercinler Sevenler Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği,

Gerçeği Bulamayanlar Derneği,

Ankara Teksas Gibi Düşünen İskambil Oyunlar Strateji Ve Düşünme Derneği,

Badem Şekeriyle Çay İçmeyi Sevenler Derneği

Dünyada Cehennemi Yaşayanlar Derneği…

(Bir kez daha yineleyeyim. Kurum ya da kuruluşları rencide etmemek adına isimleri değiştirerek örneklendirdim. Ama neredeyse böyle isimler mevcut)

 ***

Neden böyle isimler var ve bu derneklerin kuruluş amaçları nedir sorularını sormayı bırakalı çok oldu. Nedenini anlamak için dernek işleyişleri, dernekleşmenin getirdiği avantajlar ve rahatlıklara bakabiliriz.

***

Birde neden ve nasıl sorusunu sormaya gerek kalmadan; adından duruşundan belli olan dernekler var. Belli bir amaç doğrultusunda bir araya gelen, sosyal konulara vakıf, farkında ve içinde olan dernekler var.

Hak temelli dernekler var mesela; Kadın hakları, hayvan hakları, insan hakları, tüketici hakları, Çevre ve Doğal Hayat Hayvanları Koruma Dernekleri; Hayvanları koruma, çevre su ve doğal hayatı koruma, çocuk dernekleri, engelli dernekleri, kültür, sanat ve turizm dernekleri, hak ve savunuculuk dernekleri….

Canla başla, gönüllerini verdikleri alanda mücadele eden, birlik ve dayanışma ile mücadelelerini büyüten ve sürdüren dernekler var.

***

Ön yargılı da olmamak gerekir. İsmi bile kulağı tırmalayan dernekler var ancak tırnaklarıyla kazıyarak gönüllerini verdikleri şey için mücadele eden derneklerde.

Gönüllülük esasını da baz alsak da hangi; bizim STK’ların ne olduğunu bize dokunan ve dokunmayan kısımlarının ne olduğunu; hangi STK’nın aslında doğal üyesi olduğumuzu anlamak gerekiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.