SON DAKİKA
Hava Durumu

MÜZEDEN DE ÖTE (16.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 16.09.2021 09:53

Grekçe'de ‘Mouseion’, Latince'de ‘Museum’ sözcükleri ile tanımlanan müze kavramı, Yunan mitolojisinden esinlenerek oluşmuştu. Yunan mitolojisinde ilham perileri olan  Mousa'ların evi, sonra da bilimler mabedi anlamında kullanılmıştı. Müzeler; tarih, kültür ve doğa varlıkları ile ilgili taşınır, taşınmaz bütün bil imsel, sanatsal belge, eşya, anıt ve kalıntıların korunduğu, saklandığı ve sergilendiği yerler olarak günümüzde varlığını sürdürüyor.

***

1793 yılında Fransa’da meşhur Louvre Müzesi, Avrupa’nın ilk ulusal müzesidir. Louvre Müzesi aynı zamanda dünyanın en büyük sanat müzesi olma özelliğini taşır. Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Louvre Müzesi şehrin içinden geçen Sen Nehri'nin kıyısında yer alır. Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi bulunan Louvre Müzesi denildiğinde ise ilk akla gelen eserler arasında Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine Sfumato tekniği ile resmedilmiş 16. yüzyıl yağlı boya portresi yer alır. Yani Mona Lisa…

Leonardo da Vinci, Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamı olarak karşımıza çıkar.

***

İstanbul Arkeoloji Müzesi ise Türkiye’de kurulan ilk müze olarak adını tarihe yazdırmıştı. 13 Haziran 1891’deki açılışından itibaren hızlı bir şekilde koleksiyonunu genişletilen müzenin şu anda Arkeoloji Müzesi giriş kat salonlarında; sağ tarafta Arkaik Dönem’den Roma Dönemi’ne Antik Çağ heykellerini, sol tarafta ise Sidon Kral Nekropolü’nden gelen İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, gibi dünyaca ünlü eşsiz eserleri sergileniyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi denildiğinde de akla ilk gelen isim Osman Hamdi Bey.

Osman Hamdi Bey,  Mimar Sinan Üniversitesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin Kurucusu ve aynı zamanda 'Kaplumbağa Terbiyecisi' Resminin Ünlü ressamıdır. Günümüzde varlığını Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak devam ettiren Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi'nin de kurucusu Osman Hamdi Bey’dir. Osman Hamdi Bey bunların yanı sıra Türk resminde figürlü kompozisyon kullanan ilk ressam olarak tarihe geçmiştir.

***

Fransa Rönesans Dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti…

Her 3 dönem arasında çağlar ark var. Bu farklara rağmen,  sanat eserlerinin bir araya getiriliyor. Tarih, kültür ve doğa varlıkları ile ilgili taşınır, taşınmaz bütün bilimsel, sanatsal belge, eşya, anıt ve kalıntılar bir araya getiriliyor.

İş bununla da bitmiyor.

Bir araya getirilen her şey korunuyor, saklanıyor. İnsanlığın ortak mirasları saklanıyor.

Ve sergileniyor.

Leonardo da Vinci ve Osman Hamdi Bey.

İkisi de sanat erbabı.

Leonardo da Vinci dönemin; bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamı…

Osman Hamdi Bey, arkeolog, müzeci, ressam…

Arada, kilometreler; denizler, okyanuslar, dağlar da olsa;

Çağ farkı, takvim yaprakları destanlar kadar uzun da olsa;

Sanat eserleri ve onların koruyucuları olan müzeler biricik ve değer göstermeyi hak eden yerlerdir…

 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.