SON DAKİKA
Hava Durumu

MODANIN ANTİK YÜZÜ (17.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 17.12.2021 08:28

Biraz ilklere biraz da farklılıklara bakacak olursak;

Moda her toprak parçasında farklı seyretti.

Kıyafet modasınına ilk bakacağımız yer ise Mısır uygarlıkları. İklim nedeniyle bedenin üst kısmı genellikle giyilmezken, Mısırlılar daha çok bedenin hatlarını ortaya çıkaracak ince kıyafetler tercih edilmişti.

Şal ve kısa etekler de kullanılırken şenti adı verilen peştamel tarzı giysiler ve kalasiris denilen dar parçalar da erkekler tarafından yoğunlukla kullanılan giysilerdi. Şenti ise daha çok soylu ve üst sınıfların giydiği bir giysidi.

Başka bir deyişle moda sadece toplumun kültürüne, iklim ve inanç gibi faktörlere bağlı değil. Toplumsal sınıflar arasında da moda, oldukça farklılık gösteriyor. Mısır kıyafetleri uzun zaman boyunca değişime uğramamış ve kendisini korumayı başaran kültürlerden de birisi.

*

Biraz daha yakınlara Antik Yunan dünyasına baktığımızda ise giyişi türleri chiton, himasyon, chlamys, peplos olarak adlandırılan parçalarken bu giysi türlerinden chiton ve himasyonu kadınlarla erkekler ortak olarak kullanıldığı biliniyor.

Chiton sağ kolun açıkta kaldığı dikdörtgen biçimindeki bir parçayken, himasyon da yine dikdörtgen biçiminde yün kumaşlardan oluşturulan bir parça olarak göze çarpıyor.

Himasyonu kadınlar üstlerine giyerken erkekler tek başına kullanıyor. Kişiye özel veya kişinin konumuna bağlı olarak yapımlarında keten ya da ipek kullanıldığı ve üst sınıfa mensup kadınların ise peploslarını parlak renkler ve desenler eklettiği biliniyor.

Toplumsal sınıflar ve toplumsal cinsiyetler de moda da etkili olmaya devam ediyor.

*

Romalılarda ise Yunanlılar ile benzer özellik taşıyan kıyafetler karşımıza çıkıyor. Romalılar ilk başta oldukça sade giysiler tercih ederken imparatorluk zamanında gösterişli giysiler tercih edildiği biliniyor. Romalıların en bilindik giysileri ise tunik, stola, palla, toga ve pallumdur. Tunik, stola ve palla Romalı kadınların giysileri arasında yer alırken tunik iç içe giyilen bir alt giysisidir.

Stola ise dikişsiz ancak broşlarla omuzlardan tutturulan bir giysi olarak karşımıza çıkar. Ayrıca alt sınıflardaki kadınların bunu giymesine izin verilmezken palla üst sınıftan kadınların kullandığı dikdörtgen biçimindeki başörtüsü olarak düşünülür.

***

Kıyafetlerde toplumsal sınıfların “üst” tabakaları için mücevherler kullanılırken üretilmesi zor olan renkler de sadece yönetici, patron ve saray çevresinin giyebileceği, kullanabileceği renkler olarak karşımıza çıkıyor.

*

Bilinen en eski kıyafeti ise Mısır’da keşfedildi. Dünyanın bilinen en eski kıyafetlerinden biri olduğu düşünülen ve Mısır’da bulunan Tarkhan Elbisesi’nin dünyanın bilinen en eski elbisesi, ve en eski dokuma kumaşı olduğu kesinleşti. Arkeofili de yer alan habere göre; Radyokarbon testleri elbisenin 5,500 yaşında olduğunu ortaya koydu. Bu hafta yayınlanan makalede keten elbisenin %95 ihtimalle MÖ 3482-3102 yıllarına tarihlendiği açıklandı. Kıyafetin Mısır’n en eski kıyafeti ve dünyada bilinen en eski dokuma kıyafet olduğu önceden de düşünülüyordu, fakat kıyafetin tam yaşı belli değildi. Yeni radyokarbon testi sonuçları, elbisenin İlk Hanedanlıktan da daha geriye tarihlenerek, sanılandan da daha eski olabileceğini düşündürüyor.

Elbise, Kahire’ninn 50 km güneyindeki modern ismi Tarkhan olan Antik Mısır mezarlığında bulundu. Elbise üç parça dayanıklı el dokuması keten kumaştan yapılmıştı. Keten kumaşın doğal açık gri renkli çizgileri bulunuyordu. Elbisenin kolları ve üst kısmı da pililiydi.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.