SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Köpekler ve Köpekler (14.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 14.10.2021 09:56

Hayvanlar alemimizde, insanlara en yakın olan, bizlerle en çok vakit geçiren canlılardan biri köpeklerdir. Yapılan araştırmalarda farklı yaklaşımlar mevcut.

Köpeklerinin evcilleştirilmesiyle ilgili olan yaklaşımlardan biri; 25 bin yıl kadar önce insanların yerleşik hayata geçmeye başladığı dönemlerde; uysal olan kurtların insanların kamplarına yanaşmaya başladığı ve onların tüketmediği etleri tüketerek kolay bir besin kaynağı olarak gördüğü ve bu hayvanların insanlar tarafından beslendiği ve korunduğu yönünde.

Bir diğer yaklaşım ise; daha uysal olan sığır ve inek gibi hayvanların evcilleştirilmeye başlandığı ve etinden ve sütünden daha kolay faydalandığı. Sonraki süreçlerde de köpekler, hemencecik evcilleşmede ki görkemli koltuğunu almaya başlıyor.

Öyle ya da böyle.

Bilinen en büyük ve devasa gerçek; köpekler evcilleşti. Diğer birçok hayvan için olduğu gibi. Ya da başka bir deyişle; kendi çıkarlarımız için başka birçok hayvana yaptığımız gibi. Köpeklerin evcilleştirilme zamanı konusunda şimdilik bir netlik olmasa da gelecek kuşaklardaki hızlı ve yapay evrime uğrayacaklarını çok belli.

Laboratuvar köpekleri olarak bilinen köpek türlerinin büyük bir kısmı da bu evcilleştirilme zorla evrimleştirilmeden mustarip. Yapay Seçilim mekanizmasını kullanarak evrimleştirilen hayvanların büyük büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi sürecin sonucunda köpekler insanların istediği gibi gözükmeye başladı. İnsanın istedikleri doğal olmadığı gibi, doğal olmayan görüntüler ile birlikte biz insanlar köpeklerin bu süreçte birçok sorunla karşılaşmasına da neden olduk.

Biz insanlar, bunu köpekler üzerinde yaptık. Diğer bir çok hayvana yaptığımız gibi. Salt çıkar uğruna, tek taraflı bir çıkar uğruna, istediğimiz fiziksel görünümü elde etmeleri için deneylere maruz bıraktık.

Canlarını yatık.

Bunu biz insanlar yaptık.

Neler mi yaptık?

Hepimiz eline iğne almasa da düzene dur demedik. O canlıları, ‘SATIN’ aldık. Deneylerle üretilen ve canları yanan hayvan dostlarımızı satın aldık. Parayla dostluk satın aldık.

Evrimde paranın değeri ve önemini öne çıkarttık.

İnsanların en iyi arkadaşları, yol arkadaşları, sadık yarları olan köpekleri, deneylere maruz bıraktıklarında sesimizi çıkartmadık.

Mesela boxer, aslında yüzü uzun olan bir hayvandır. İnsanların, günümüzde en çok korktuğu evcilleştirilmiş vahşi hayvanların arasında yer alır. Modernleştirilmiş boxerların yüzü daha dardır. Bu da peşine estetik görünümlerinin yanı sıra !!!ciddi sorunlar da getirir. Diğer kısa kafalı köpeklerde olduğu gibi bu türde de sıcaklık önemlidir. Sıcak havalarda vücut ısısını korumak konusunda sorun yaşarlar. Kanser ihtimali ise en yüksek olan köpek ırkları arasında yer alır.

İngiliz Bulgogların ömrü ortalama 6 buçuk yıldır. Neredeyse hiç sağlıklı sosis köpek bulunmaz. Tıbbı bir müdahale bulunmadan yavrulayamazlar… Tüm hastalıklar onların vücudunda, sert görünüşlerinin altında gizlidir. Canavarımsı !!!görünüşlerinin altında fiziksel acılar yatar.

Biz insanların, göz zevki… Kör olmamızdan kaynaklanıyor.

Köpeklerin ve diğer canlıların fiziksel acılarının da bizim kör olmamızdan kaynaklandığı gibi…