SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kediler ve kediler (12.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 12.10.2021 09:34

Dünya üzerindeki her bir canlı öylesine muazzam özelliklere sahip ki… Dünya üzerindeki uyumu, dünya üzerindeki görevi, eğlence anlayışı, bireysel ya da topluluk halinde yaşama özellikleri, sosyallikleri… Öylesine başka ve güzel ki.

Kedilerin de dünya üzerindeki evrimsel yolculuğu, onların neden bu kadar muazzam olduğunun kanıtı.

Kedilerin ne kadar muhteşem hayvanları olduğunu bir kenara bırakarak yazıda devam edelim.

Kediler nasıl her yere girip çıkabiliyorsa, bulundukları kabın şeklini alabiliyorlarsa, bu köşe yazısı da her hane girsin, her bir kulağa küpe olsun.

Minik, tüylü, sevimli kediler…

Nasılda güzeller, değil mi?

Bakmaya kıyamadığımız, varlıklarıyla eve saçan minik patili dostlarımız…

Sevildiklerinde, mutlu olduklarında bunu asla saklayamayan ve sizi sevdiğini söylemek için gurlamaya başlayan kediler zor durumda.

Cani çok.

Cani, çok.

Üç türlü insan var dünyada. Biri hayvanlar aleminde olduğunun farkında olan, kendi türü dışındaki hayvanlara da canlı gözüyle bakan insanlar. İkinci olarak, yaşamın farkında ama sessiz olan insanlar.

Birde kan dondurası canilikleriyle insanlıktan ve hayvanlıktan çıkan barbarlar.

Hayvanlara eziyet haberleri, bizleri çileden çıkartmış durumda. İnternet motoruna kedi yazdıktan sonra haberler sekmesinden arattığınızda bir hafta içinde paylaşılmış o kadar korkunç paylaşım bulunuyor ki… Acınası bir haldeyiz.

Yırtıcı hayvanlar parçalasın diye Bursa’da dağlık alana bırakılan onlarca kedi, ‘asarak’ katledilen minik kediler, zehirli mama ile öldürülen kediler, özellikle dar sokaklarda; kedi evlerinin çevresinde yüksek hızla giden arabaların altında kalan kediler…

O kadar minik, o kadar tatlı patili dostlarımızla aynı dünyada yaşayamıyoruz. Neden yaşayamıyoruz? Koca dünya neden dar geliyor?

Koca dünyada nasıl oluyorda barınamıyoruz???

Onlar bu dünyaya fazla değil. Biz fazlayız…

Geçtiğimiz günlerde, caniler ve barbarların yanı sıra ‘sağ duyulu’ insanlar yolda yürürken sadece yürümedi. Sadece yaşamak için yaşayanlar dışında da insanlar var. Birlikte yaşamak için mücadele eden insanlar…

Çanakkale’de minik bir patili dostumuzu bulaştığı kimyasaldan arındırmak, yeniden sağlıklı olmasına yardımcı olabilmek için veteriner veteriner yürüdü. Minik patili dostumuz bir güzel yıkandı. Üzerine bulaşan kimyasallardan arındırıldı. Paklandı. Şimdi iyileşmeyi bekliyor. İlaçları alındı.

Bir canı kurtarmak ne kadar zor olabilir ki? Bunu denemek ne kadar zor olabilir? Kış aylarına girdiğimiz bu süreçte birçok kedicik soğuğa dayanamayıp ölecek. Yemek bulamayacak. Fark edilmeyecek. Tenha sokaklarda annesini çağıran kedicikler, insanlar tarafından fark edilmeyecek.

Gözlerimizi ve kulaklarımızı açarak; yolda yürümek ne kadar zor olabilir ki? Gözlerimizi kapatırsak, diğerlerinden nasıl bir farkımız kalır?