SON DAKİKA
Hava Durumu

İsmail Abi! Hooop! (07.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 07.11.2021 10:16

Ah be İsmail abi.

Çay veren insanlar kötü olur. Evet gönlü şen, kalbi güzel İsmail Abi. Çay veren insan kötü olur.

İsmail Abiyi hala tanımayanlar için anlatalım. İsmail Abi mahallenin abisi. Gönlü şen, otorite karşıtı tam zamanlı tembellik hakkının belki de ilerideki teorisyeni.

Mecnun’un İsmail Abisi.

Leyla ile Mecnun evreninin biricik İsmail Abisi. Gönlünde gram kötülük olmayan, ama içinde kötülük olana karşı da bir düşman… ama düşmanlığı da merhamet ve şefkat dolu İsmail Abi. Kendisine söylenene inanan, kendisine söylenen yalan bile olsa ona umutla sarılan İsmail Abi… Leyla İle Mecnun evreninde fiççucu fiççucu diye gezinen, özlemle badem gözlü, kıvırcık saçlı Şekerparesini babasını beklediği gibi bekleyen İsmail Abi…

İçindeki dipsiz acı kuyularına inat gönlünün derinliklerinden, en dibinden gelen acı çığlıklara inat; yeryüzüne ışıltılı görünümü ile yaşama sebebi veren İsmail Abi.

Absürt dünya evreninin biricik İsmail Abisi. Acı ve neşenin, eleştiri ve tartışmanın, iyilik ve kötülüğün, para hırsı ve gönlü zenginliğin harmanı Leyla ile Mecnun’un İsmail Abisi…

Her zaman kapının yolu İsmail Abiyi gözükür.

İsmail Abiyi anlatmak zor. Anlamak da zor. Yüreğin daha saf ve temiz olması gerekiyor; cümlelerinin içindekini anlamak için.

Arkadaşları için dostları için korkusuzca olaylara karışan İsmail Abi, kendisi için sade bir tek şey istiyor. Geminin gelmesini…

Leyla ile Mecnun evrende onun şu sözcükleri de çok yankılanıyor, “Senin ağzından çıkanla kulağının duyduğunun aynı şey olmadığının farkında mısın?”

Farkında değiller İsmail Abi. İnsanları ne kadar kırdıklarının, dipsiz kuyulara attıklarının, canları yaktıklarının, Metonya’nın gizli dehlizlerinde yalnız bıraktıklarının farkında değiller. Hakka girdiklerinin farkında değiller. Tek hakkı kendilerinde gördüklerinin farkında değiller. Tek mutluluk hakkını kendilerinde gördüklerinin farkında değiller. Mantıklı işler yapmadıklarının farkında değiller.

İsmail Abi, ‘Çay veren insan hiç kötü olur mu?’ dediğinde evrenler arası bu cümle yayıldı. Çok da yankılandı.

İsmail Abiye ses edin. Hep bir ağızdan. Çay veren insanda kötü olur.

Aksakallı Dede ve Karabasan arasındaki denge savaşı, ‘iyilik mi kazanacak kötülük mü?’ kavgası arasında çizgisini belirlemiş, İsmail Abi. Demiş ki, çay veren insan kötü olmaz.

Olur be İsmail Abi.

Canımızı en çok da hiç beklemediğimiz insanlar yakar. Kötülük yapmayacağına emin olduğumuz insanlar, gitmeyeceğini bildiğimiz insanlar, kalbinde kötülük olmamasına rağmen gemiye binen insanlar…

Ama sen yine de iyilik tarafında, herkesin içinde iyilik kırıntılarının olduğunu bilerek yaşa. Bizim umutsuz konuşurken, ağzımızdan çıkanla kulağımızın duyduğu bir değil aslında. Ki bize de bunu sık sık hatırlat.

Hepimizin içinde İsmail Abi var. Hepimize kapının yolu bir gün gözükür.

Ama içten içe de biliriz. Tersane yakılsa da, liman yıkılsa da;

O GEMİ GELECEK İSMAİL ABİ. BİR GÜN O GEMİ GELECEK!

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.