SON DAKİKA
Hava Durumu

Işık yukarda (11.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 11.09.2021 10:41

 

 

İrlandalı oyun yazarı, romancı, hikayeci ve şair Oscar Wilde tarafından söylenmiş sözler dünyaca biliniyor.  Harflerle yaptığı dansın ürünleri kulaktan kulağa yayılıyor. Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyarete gittiğinde, kendisine 'Bildirecek bir şeyiniz var mı?' diye soran gümrük görevlisine 'Deham dışında bildirecek bir şeyim yok.' Sözlerini söyleyerek kendine olan güvenini göstermiş yazarı birkaç sözünü ele alalım.

“HEPİMİZ BİR BATAKLIKTA YAŞIYORUZ AMA BAZILARIMIZ YILDIZLARA BAKIYOR”

En karanlık zamanda, çaresizliğin dibindeyken bile bir ışık görebiliriz. Görmek zorunda değiliz. Ama ışığın varlığını hissedersek, yürümemiz, devam etmemiz daha kolay olacak sanırım.

Karanlıkta hissetmez mi insan?

Özellikle ekonomik dar boğazda olduğumuz bu günlerde… Pandemi ile mücadelenin yanı sıra bir kez daha ekonomik sorunlarla başa çıktığımız, kendimize ve ailemize yetemeyeceğimizi düşündüğümüz için dertlendiğimiz şu günlerde…

Karanlıkta hissetmez mi insan?

Neyi nasıl yapacağımızı düşünürken yaşadığımız buhrandan çıkış yolu aradığımız hiç olmaz mı?

Karanlıkta hisseder insan.

Yanımızdakilere, çevremizdekilere, ailemize, sevdiklerimize, aile olmak istediklerimize de bu buhranla kötü davranırız. Davranış bozukluğu hakimdir. Karanlıktayızdır. Bazen de karanlıkta olduğumuzu reddederek işleri daha da karmaşık hale getiririz.

Karanlıkta hissetmez mi insan?

Hisseder.

Bataklıkta hisseder. Ayaklarını tutan yer küre sanki onu ebediyete çekermişçesine, sonsuz durağanlığı hisseder.

Karanlıktan, bataklıktan çıkış yolu arar. Gökyüzüne bakmak aklına gelmez. Yerküre her an insanı daha çok içine çekmektedir. İşte bazıları, daha renkli bir dünya olabileceğine olan inancı ile, var olan dünyada yaşananların enden ve nasıl meydana geldiğini, sorunların kendisinden kaynaklanmadığını anlar. Çözümü ararken aydınlanır. Sorunun nedenini anlar ve çözüm yolu bulur. Sorunu başka yerde aramak, cevapsızlığı da beraberinde getirir çünkü.

Ve bataklığın içinde, gökyüzüne bakar ve onu görür.

Samanyolu galaksisini…

Oscar Wilde tarafından aslında topluma söylenen bir söz daha var.

“Düşen bir çığda hiçbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz."

Herkesin ve her şeyin bir yana baktığını hayal edin. Kimse ve hiçbir şey diğer tarafa bakmıyor. Ve diğer tarafta kıyamet kopuyor. Bir canlı yok oluyor mesela. Ya da bir orman yangını, sel felaketi…

Bir ölüm. Kıyamet…

Bir kişi bile dönüp baktığında, bir çığlık attığında duracak bir kıyamet… Domino taşları misali, kelebek etkisi misali… Ama daha büyük, daha net, daha gerçek…

 

Ve yine Wilde’a ait bir söz daha.

“Kimse geçmişini satın alabilecek kadar zengin değildir”

Çığ olduğunu kabul etmemişsen etmemişsindir. Buna geri dönemezsin. Yanı başında kopan kıyamete dur dememişsen kıyamet kopmuştur. Geri dönüp düzeltemezsin. Yıldızları görememişsen, bataklık seni içine çekmiştir.

Geçmişin ne tatlı anılarını ne acı kederini değiştiremezsin.

Yarın ve bugüne dair de Wilde’ın sözlerinden birini söyleyerek yazımızı bitirelim…

"Evet: ben bir hayalperestim. Bir hayalperest yolunu yalnızca ay ışığında bulabildiğinden, cezası, şafağı dünyanın geri kalanından önce görmesidir."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.