SON DAKİKA
Hava Durumu

İlham perileri: Müzler (23.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 23.10.2021 11:01

 Yunan mitolojisinde isimleri sıkça duyulan Mouseion, ilham perileri anlamına geliyor. ‘Musalara tanrıçalara adanan tapınak’ ve Atina’da ‘Musalara Ayrılan Tepe’ olarak bilinen yapılar mevcut. Antikçağ’da akıl, düşünce ve yaratıcılık gücünün esin kaynağı perilerine adanan bu yapılar sadece tapınma merkezi görevi de görmüyor. Aynı zamanda ders verilen bir okul ve bilimsel araştırmaların yapıldığı enstitü niteliği taşımakla birlikte Mouseion ‘Bilimler Tapınağı’ anlamında da kullanıldığı görülüyor.

Yunan mitolojisinde adını en sık duyduğumuz Zeus ve  bellek Tanrıçası Mnemosyn’ in kızları olan Müzler(mausalar/ musalar) esin kaynağı periler olarak karşımıza çıkıyor. Antik Yunanca da akıl, düşünce, yaratıcılık gücü kavramını içeren ‘men’ kökünden türetilen ‘Müzler(mausalar/ musalar)’ Helikan Dağında yaşayan 9 kardeşler. Ve her bir kardeşin de gizemli bir yönü var. Her biri ayrı özellikte farklı uğraşı temsil etmenin yanı sıra bu özelliğin koruyucuları ve esin kaynağı olarak vazifelerini layıkı ile yerine getiriyorlar.

Poseidon ile yılan saçlı Gorgon Medusa'nın oğlu ve dev Chrysaor'un kardeşi olduğuna inanılan kanatlı at Pegasus’a binen Müzler, yaşadıkları Helikan Dağı’ndan tapınaklara ilham taşıdığı düşünülür.

İlhamın esin kaynağı olan Musa perileri Kalliope epik şiirin, Kelio tarihin, Polhmnia uyum ve ilahi sanatların, .Euterpe lirik şiirin, Terpsikhore müzik ve dansın, Ersto Melpomene trajedinin, Thalia komedinin ve son olarak Uraia da astronominin esin kaynağı ve koruyucuları.

 

Günümüzde kullandığımız müze kelimesinin hikayesi müze terimiminin modern anlamı ile oldukça kuvvetli bir baş ile bağlı.

Sanat ve bilim eserlerinin bir araya getirildiği sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı ve korunduğu alanlar. Sadece korumakla yetilmeyen bunun yanı sıra halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapılar; müzeler.

 

Sanata ve bilime dair bir çok farklı bakış açısını bir arada toplayan müzelerin önemi ise hiç kuşkusuz, insanlık tarihinin en önemli parçası. İlham perilerinin insanlar üzerindeki etkisiyle gelişen, değişen, birbirinden beslenen, çatışan ve çatıştığı her yerde üretmeye devam eden ve tüm bu unsurların ürünleri işte; tam olarak olması gereken yerler de müzelerde sergileniyor. İlham perilerinin gücü ile gelişen, öğrenilen bilinen ve üzerine katılan her bir şey yerini bir başka şeye atarak günümüze kadar geldi.

Her bir iş, yeni bir işi doğurdu.

İlham perilerinin, kendi ilhamlarını koruduğu gibi müzelerde; kendi biriciklerini korumaya devam ediyor.

 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.