SON DAKİKA
Hava Durumu

HARFLERİN KADINLARI (12.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 12.12.2021 10:21

Edebiyat alanında, kitaplara yansıyan kadın isimlerini sıklıkla duyarız mesela. Peki ya edebiyat dünyasına adını yazdıran nadir ama enfes bakış açılarıyla, kadın kimlikleri ile tarihe not düşen kadınlar?

İlkçağlardan günümüze düşünün birde…

Rolleri reddeden kadınlar…

Kadınlara ilham olan kadınlar…

Aradaki yüzyıllar, toplumsal negatif normlar, coğrafi konumlar ve kültürler; onların önemini yok etmeye yetmiyor. Yetmez de.

Antik Yunan lirik şairi, Thiasos Ekol Lideri ve Afrodit Kültü Rahibesi olan Sappho, bugün de lirik şiirin en önemli temsilcilerinden biri kabul ediliyor mesela. Bilinen ilk kadın şairlerden biri olan Sappho’nun günümüze ulaşan 180’in üzerinde şiiri bulunuyor.

Murasaki Şikibu’nun 10’uncu ve 11’inci yüzyıllar arasında yaşadığı düşünülüyor.  Gerçek adı bilinmeyen Şikibu’nu Heian Dönemi’nde imparatorluk nedimelerinden biri olduğu ve dünyanın ilk romanı kabul edilen Genji’nin Hikayesi’nin yazarı. Aynı zamanda bir şair olan Murasaki Şikibu’nun diğer eseri ise Murasaki Hanım’ın Günlüğü…

Aphra Behn ise bizi 17’inci yüzyıl İngilteresine götürüyor. İngiltere’nin ilk profesyonel yazarı olan Aphra Behn, aynı zamanda ülkenin 20 yıl süreyle tek kadın oyun yazarı olarak tarihteki yerini koruyor. Oyun yazarı olmasının yanı sıra roman yazarı, şair ve çevirmen de olan Behn, eserlerinde büyük eleştiri aldığı ve saldırıya uğradığı kadın cinselliğini analiz etmiş ve kadınların sanat dallarındaki rolünün gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Jane Austen ise 18’inci yüzyılda bir farklılıklar karşımıza çıkıyor. Austen’in romanlarının tüm baş kahramanları kadın. Ve yaşadığı dönemi ve insanlık durumlarını mizahi bir dille işlemesiyle günümüzde hala en çok okunan yazarlardan biri olarak sinemaya ya da televizyona uyarlanan öykülerini izleyebiliyoruz.

George Sand ise ünü büyük bir coğrafyaya yayılan ilk kadın Fransız roman yazarı. 19’uncu yüzyıla ve gelecek kuşaklara adından söz ettirmeye devam edecek olan yazar Sand, kendisi açıklamamış olsa da feminist yazarlardan biri kabul ediliyor. Sand, romantik idealist bir yazar olarak toplumda kadına biçilen rolden uzakta ömrünü tamamlaması da buna neden olarak gösterilebilir.

Emily Elizabeth Dickinson ise 19’uncu yüzyılda yaşadığında yalnızca yedi şiiri basılmıştı. Emily’nin ölümünden sonra, ailesi tarafından bulunan 1800’e yakın şiiri yayımlanmasıyla günümüzde en sevilen şairler arasında yerini alıyor. Dickinson’ın şiirleri, yaşamın önemli olaylarının etkileyici bir üslupla ifadesi olarak görülürkenbugün tüm zamanların en iyi şairlerinden biri kabul ediliyor.

Selma Lagerlöf ise 19’uncu yüzyılda yaşamış ve yazdığı efsaneler ve masallarla tanınıyor. Selma Lagerlöf, Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk kadın yazar olmasının yanı sıra ilk İsveçli kadın yazardır.

Virginia Woolf ise 19’uncu yüzyıla ve peşi sıra gelen yıllara damgasını vuran kadınlar arasında yer alıyor. Romanlarında bilinç akışı tekniğini kullanan Virginia Woolf, feminist yazar, romancı ve eleştirmen olarak kabul ediliyor. Eserlerinde kadın hakları, sınıfsal farklılık, özgürlük, toplumsal cinsiyet ve evlilik konularına değinen Woolf’un, feminist hareketin klasik kitaplarından biri kabul edilen ve kadın hareketlerinde önemli bir yere sahip olan ‘Kendine Ait Bir Oda’ en çok okunan kitaplarından biridir.

Anneliese Marie Frank ise 20’inci yüzyılda yaşadı. Hitler’in Hollanda’ya girişinden sonra Yahudilere gelen kısıtlamalar sırasında saklanarak hapis hayatı yaşayan ve 13 yaşında hediye edilen bir ajandaya günlük yazmaya başlayan Anne Frank, iki yıl boyunca yaşadıklarını not etmişti. Saklandıkları yerde bulunduktan sonra toplama kampına gönderilen ve orada hayatını kaybeden Anne Frank’in günlüğü; 60 dile çevrilmiş, en çok satanlar listesine girmiş, tiyatroya uyarlanmış ve Broadway Sahnelerinde oynanmıştır.

 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.