SON DAKİKA
Hava Durumu

Güvercinler ve güvercinler (13.10.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 13.10.2021 10:04

 Minik kuşun, hareket etme şansını ortadan kaldıran ve zehirleme ihtimali olan bu kimyasaldan kurtulmak için, arkadaşlarım yola koyuldu.

Nasıl minik kuşu emin ellere teslim ettiklerini de anlatayım.

Önce kanatlı hayvanlar üzerine çalışan bir veteriner bulundu. Ardından, yırtıcı kuşumuz başka bir veterinere gönderildi. Güvercinler yabani hayvan olarak geçtiği için Orman Genel Müdürlüğüne bağlı Milli Parklar Şubesine Yaban Hayvanları veterinerine tedavi edilmek üzerine teslim ettik.

Güzergahı aklımda tutamadım. Sama sabahtan akşama kuş için yürüdüklerini aklımda tuttum.

Önemli olanda bu sanırım.

Bir canlı için mücadele etmek.

Onun yaşamı için mücadele etmek.

Onun için çalışmak ve çabalamak.

Yaşama ihtimali az da olsa onu orada bırakmamak… Hayatınızda böyle insanlar olsun. Yaşamı değil birlikte yaşamayı seven insanlar.

Çoğu kimse zaten öleceğini düşündüğü yaralı hayvancıkları kenarda bırakıyor. Kulaklarını kapatıyor. Ama bu gibi insanlar daha iyi bir dünya olacağına inandırıyor.

Daha iyi bir dünya çok yakında değil belki ama çok uzak da değil. Canlılarla birlikte dostça yaşayabildiğimiz bir dünya… Onları sömürmediğimiz, yardıma ihtiyaçları olduklarında hemen orada olduğumuz, destek olduğumuz bir dünya…

Bir dünya…

Böyle güzel insanlarla arkadaşlık kurabildiğim için de çok şanslıyım. Yardıma ihtiyaç duran birine yardım eden dostlara…

Hayvan ya da insan fark etmeksizin yardıma koşan insanlar iyidir. Dünyayı iyi kılarlar. Umursamaz, benmerkezci insanlar, bencil ve çıkarcı insanlar ise bireyden topluma giden hatta kötücüldürler.

İyi dostlar, can dostları korur.

İnsana nasıl iyi olabileceğini gösterir.

İyi olmak da öğrenilen bir şeydir. Durumlar ve olaylar karşısında verilen her bir tepki öğrenilir. En iyi tercihin ne olduğu, en fazla yaşamsal çıkarın ne olduğunu gösterir.

Nasıl iyi bir insan olacağınızı öğrenirsiniz.

Her zaman yapılan davranış rutinde iyi ve doğru olan gibi gelir ama aykırı bir insan dur dediğin de o da doğru olabilir.

Kim bilir o güvercinin yanından kaç insan geçmişti ve onun yakında öleceğini düşünerek dokunmamıştı. Üzerinde bulunan kimyasalın kendisine zarar vereceğini düşünerek eline o güvercini almamıştı.

Ama doğru davranış, en fazla yaşam çıkarı adına buydu.

Bu olmalıydı.

Her bir canlının kıymeti biriciktir.

Her bir canlı ayrı bin kıymet değerindedir.

Güzel insanlar, güzel dostluklar belki doğayı daha çok sevdirir belki de umudu yeşertir.

***

Yaban hayvanlarının nasıl tedavi ettirileceği, kimlere gönderileceği konusunda detaylı bilgileri önümüzdeki günlerde sizinle paylaşacağım.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.