SON DAKİKA
Hava Durumu

Gönlüm toplumda(20.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 20.11.2021 09:31

Yaşam boyu insanların bir arada olduğu topluluklar olur.

Yaşamın en büyük gerekliliği. Diğer canlılar gibi insanlarda sosyal varlıklar ve bunun gerektirdiği gibi davranış söz konusu.

Bu davranışlarda güzellikleri doğuruyor. Güzelliklerin en en güzellerini.

Bu topluluklardan ilki genellikle aile oluyor. Belirli bir davranış sergileniyor. Ve belirli bir davranışlar eksininde, bazı ortak ve ortak olmayan payda ve denklemlerle; insanlar birleşiyor.

Gel gelelim kendi seçtiğimiz toplumlarımıza.

Toplum için bir araya gediğimiz, kendimizi bulduğumuz, karındaşlarımızı bulamadığımız ama gönüldaşlarımızı bulduğumuz topluluklara…

İlkokulda, ortaokulda kulüp ve kollar olurdu mesela. Sağlık kolu, çevre kolu, gazete kolu gibi çeşitli etkinlikler düzenlenirdi. Bu etkinlikler, öğretmenin yönlendirmesiyle olurdu. Kulüp ya da kolun bağlı bulunduğu düşüncenin önemli gün ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenirdi.

Lisede işler değişmeye başladı.

Üniversitede ise şahlandı.

Üniversite başka mesele çünkü.

İlkokulda öğrenilmeye başlanılan görev ve sorumluluklar, artık genç yetişkinlerin fikrinde gelişmeye başlandı.

Üniversitede, görev ve sorumlulukları kişiler tercih etmeye başladı.

Her bir insan kendi gönüldaşını buldu.

Her üniversite topluluğu için söyleyemeyeceğim… Bazılarına kalan tutumum ve düşüncem; mecburi birliktelik yönünde.

Ama bazılarına karşı ise bambaşka düşünceler hakim.

Bambaşka duygular hakim.

Duygu hakim…

Gönül hakim.

Gönlü büyüten yoku var eden topluluklardan biri Toplum Gönüllüleri Topluluğu. Uzun yıllar içinde bulunduğum, varlığıma neden katan, zamanıma yoldaş, yol arkadaşı katan topluluğun, hepimizde bıraktığı yansıma nerdeyse aynı.

Farklı coğrafyalardan farklı kültürlerden gelen bir dolu insan, sosyal fayda sağlamak için didinip durur.

Çanakkale Toplum Gönüllüleri Topluluğu da diğer illerde olduğu gibi aynı disiplinle çalışır. Nereden çıkacağını bilemezsiniz.

Ekşi sözlük yazarlarından biri şöyle bir kelam etmiş; “Lafla peynir gemisi yürütmektense toplumsal dönüşüm projelerine gönüllü olarak zaman ayıran sevgidolu insanlar topluluğu”

Doğru da demiş.

Sevgi dolu gerçekten de.

Ayvacık depremindeki acıya pansuman olmak için etkinlik hazırlarken dahi güzel bir dünya inancından asla vazgeçmeden hareket eden, hüznü neşeye çeviren bir garip topluluk.

Garip olmasının nedeni de; bambaşka düşünceden bir dolu insanın aynı anda aynı şey için yüreklerinin atması.

Bir başka yazar ise; sosyal duyarlılığı olan gençlerle diyaloğa geçerek o yörenin bazı sorunlarının çözümlenmesine yönelik projelerde bir araya gelebilmenin amaçlandığı sivil toplum örgütü” demiş mesela.

Bir diğeri, “Çocuklara yönelik tasarlanan insan hakları ve demokrasi oyunu için birçok öğretim görevlisi ve üniversite öğrencisini bir araya getiren STK. Yaklaşık altı aydır bu proje üstünde çalışan ve tamamlandığında insan hakları ve demokrasi adına toplumu bir adım ileriye götürecek duyarlı insan toplumluluğu”

***

Toplum Gönüllüleri, bir araya gelir. İçlerinden biri ya da birileri bazı fikirler ortaya atar. Fikir geliştirilir. Fikir somutlaştırılır. Kaynak, sponsorlar düşünülür. Faliyete geçirilecek olan etkinlik için ön hazırlık yapılır. Her şey kolektiftir. Mesela bir köy okulunun duvarları renklendirilecek, kütüphane kurulacak ve sınıflar bilim merkezine dönüştürülecektir. Her istenen yapılamaz… sponsora göre şekillenir çünkü…

Sonunda da ise gençler yine ve daima olduğu gibi eldeki imana göre, ellerini taşın altına koyarak hareket eder. Toplum Gönüllüsü biri kapınızı tıklatırsa, kapıyı açın. Topluma zaman ayıran insanlara kapınızı açın.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.