SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Ekmeğin bir kısa hikayesi(19.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 19.11.2021 09:28

Tarihin en eski yiyeceklerinden biri olan ekmek, toplumların vazgeçilmezi. Her bir kültürde bambaşka lezzetlerle de karşımıza çıkıyor.

Bu ekmeklerden biri ise ‘ekşi maya ekmeği’.

Ekşi maya ekmeği, günümüzde yeniden hatırlanmaya başladı. Yenice İlçesine bağlı Nevruz Köyü’nde kadın kurulan Nevruz Köyü Kadın Kooperatifinde unutulmaya yüz tutan, geleneksellikten fabrikasyona doğru hızla ilerleyen gıda sektöründe ‘dur’ dedi.

Kooperatif üyeleri ve dileyen katılımcılara açık olan workshop etkinliğinde Koza Can, ekmeğe dair tüm deneyimlerini aktaracak. Elenmiş unlar, hamura, hamur ise ekşi mayalı ekmeğine dönüşecek.

***

Ekmek, çeşitli tahılların unlarından yapılmış, hamurun ateş üzerinde, sac üzerinde, tandırda, fırında veya tepside pişirilmesiyle hazırlanan temel bir gıda.

Ekmeğin yapımında ise bir çok aşama var.

Bir başak tanesinin hikayesi aslında.

Toplanan tahıl, yüklü bir şekilde taş değirmenlere götürülür.

Taş değirmenler altta sabit, üstte dönen iki taş diskten oluşur. Genellikle zımpara taşı veya diğer sert taşlardan yapılan değirmende merkez bölgeden tahılın sürekli olarak dökülmesi ve önce taşın orta kısımlarında kırılıp, daha sonra dış bölgelerde inceltilmesiyle gerçekleşir. Tahıllar, kenarlardan un halini alırlar. Taş değirmenlerde danenin kabuk, endosperm (nişastalı, unlu kısım) ve embriyo kısımları ile birlikte inceltilerek un haline getirilirken bunlar birbirinden ayrılmadığı için taş değirmenlerden elde edilen unların kül miktarları yüksek, renkleri esmer ve ekmeklik kaliteleri de düşük olur. (Geleneksel taş değirmenden un elde etme)

Tahıllardan elde edilen unlar artık ekmek olma yolunda ilerlemekte.

Peki ekmek nasıl olacak?

Ekmeğin yapımında ise başlıca üç işlem yer alır.

Yoğurma, mayalama ve pişirme.

Yoğurmada, unu hamura çevirir.

Emek katılır. Tarladan gelen tahılın alın teri ile un suyla bütünleşir. Dünyanın en önemli birleşmelerinden biridir. Belki de çoklu işlemde ilk elde edilen gıda ürünü ekmektir.

Yoğurulur. Emeğin elleri, ekmeği yoğurur. Can katar una, öğütülmüş tahıla can katar.

Yaşam katılır, sevgi katılır, açlık ve tokluk, varlık ve yokluk katılarak ekmek yoğurulur.

Yaşamın hamuru, mayalanma aşamasına geçmek için hazırlanılır. Ekşitilir. Kabartılır.

Yoğurma işlemi sırasında hamura bir miktar maya katılır. Sıcak yere konan hamurun içindeki mayalar şekerlerle karışınca alkol ve karbondioksit gazı oluşur ve Gaz kabarcıkları hamuru kabartır. Gaz kabartılarının içinde toplumun tüm yaşanmışlıkları birikir. Ve en sonunda da patlar. Kabarcıkları delip geçen toplumun yaşanmışlık gazları, salıverir kendini. Ekşime teknede başlar, hamur parçalara ayrılıncaya kadar sürüp gider…

Ellerin istediği gibi şekillenen hamur fırına atılır.

Dünyanın olanca tüm derdinin yakıldığı alev topu gibi sıcak fırınlarda ekmek, beyaz rengini terk eder. Kızarır.

Güneş gibi kızarır.

Yaşama aşkı gibi…