SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

DÜNYA VEGAN GÜNÜ (01.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 01.11.2021 11:21

Ekim ayını sonunda geri de bıraktık. Peşi sıra gelen Kasım ayının bizlere neler getireceğini de merak ediyoruz.

Takvim yapraklarının değişmesi, kişilerde bir şekilde yeni bir başlangıcı hissettiriyor. Yılların değişimi, mevsimlerin son ve ilk günleri, ayların değişimi.

Oysa ki sadece yaşıyoruz. Çok sevdiğim biz söz var, ‘Doğada pazartesi yoktur’ Bizler gündelik yaşam içinde aslında sadece 7 günün dinamiğini yaşıyoruz. İş hayatı ve tatil günlerine göre, kurslarımızı; hobilerimizi, aile ve ev ziyaretlerimizi ayarlıyoruz.

Ama yine de bazı günlerin başka türlü bir önemi var. Mevsimi, devri değiştirmesi açısından ciddi büyük bir önemi var. Bugün de tam öyle bir gün. Gezegendeki tüm canlılar için değerli ve her geçen gün adı daha çok duyulan bir düşüncenin önemi.

Bugün, Dünya Vegan Günü.

Hayvan hak ve özgürlüklerine dair toplumsal farkındalık yaratmak için mücadele eden insanların, tek bir solukla haykırdıkları bir gün.  1994’ten bu yana her yıl 1 Kasım’da ‘kutlanan’ Dünya Vegan Gününde dünyanın dört bir yanında seminerler, sergiler, vegan tadımlar, halka açık tartışmalar ve atölye çalışmaları ile gerçekleştiriliyor.

Daima dediğimiz gibi tam kazanım olmadan kutlamada gerçekleştirilemez. Bu nedenle kutlama kelimesinden kaçınarak sözlerimize devam edelim.

Vegan yaşam şeklinin etik, erişilebilir ve sağlıklı bir yaşam olduğunu geniş kitlelere aktarmak ve veganlığa dair yerleşmiş önyargıları ortadan kaldırmak için çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Veganlığa farklı bakış açıları olduğu gibi gün içinde farklı düşünceler var.

Bu noktada etik veganlık için

Hayvan Haklarına Abolisyonist Yaklaşım'ın kurucu teorisyeni olan Gary L. Francione, "Tüm hissedebilir canlıların bir temel hakkı bulunur -başkalarının mülkü olarak muamele görmeme hakkı" sözlerine göz atabiliriz. Francione hayvanların temel hakkı olduğunu düşüncesini öne sürer ve insan harici hayvanların içkin değerleri olduğunu düşünen herkes için tartışılmaz etik zeminin veganlık olması gerektiğini savunur.

Diğer veganlık türlerini merak edenler araştırabilir.

Ne yiyorsunuz soruna cevap olarak da ne yemediğimizi söylemekle başlayalım.

Veganlar, beslenmelerinde hayvan eti (sadece inekler değil; domuzlar, kümes hayvanları ve balıklar dahil), inek, keçi veya diğer hayvanlardan elde edilen sütler, yumurtalar, BAL ve diğer hayvansal yan ürünleri YEMEZLER İÇMEZLER.

Ayrıca içinde şellak, karmin, balmumu, kemik kömürü, kazein, elastin, jelatin, isinglass, keratin, lanolin, rennet, retinol, donyağı, peynir altı suyu, peynir altı suyu tozu gibi hayvansal kaynaklı malzemeler bulunan ya da yapım aşamasında bu malzemelerin kullanıldığı ürünleri kullanmazlar.

Sadece yeme-içme alışkanlığı gibi görülmüş olsa da, veganlar yaşama hakkını hayvanda olmasi gerektiğini savunur. Birinin iyi yaşaması, hayatını kolaylaştırması için hayvanların zarar görmesine gerek yok. Onlar üzerinde deney yapısına, canlarının yakılmasına.

Aylarca sürecek köşe yazıları olabilir.

Bugün Dünya Vegan Günü.

Dileğimizde daha az sömürülü bir dünya...

 

Ve veganlık ilgili sevdiğim 3 söz;

Vegan olmak bir trend değil. Bu bir uyanış.

Dünya Barışı mutfakta başlar.

Hayvanlar burada bizimle, bizim için değil.