SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇOCUKLAR VE GÖRECELİLİK TEORİSİ (12.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 15.09.2021 17:36

Albert Einstein tarafından geliştirilen genel görelilik kuramı, kütleçekim kuramıdır. 1915 yılında Albert Einstein tarafından yayımlanan kütleçekimin geometrik teorisidir ve modern fizikte kütle çekiminin güncel açıklamasıdır. Kurama göre, kütle, içinde bulunduğu uzayın bükülmesine neden olur ve iki nokta arasında hareket eden serbest (üzerine hiçbir kuvvet etki etmeyen) cisimler, aradaki en kısa yolu takip eder. Modern fizik, klasik fizik ile tanımlanamayan olayları açıklamak üzere ortaya atılmış teorilerin tümüdür. Einstein'ın özel görelilik kuramından, Max Planck'ın kara cisim ışıması kuramına; Schrödinger'in kedisinden, kuark ve bozonlara kadar her şey modern fizik adı altında buluşur.

Bu karmaşık bilgilerden sonra kısa bir yorumun ardından köşe yazısının asıl konusuna geçiş yapacağım.

Oldukça karmaşık gibi görünen, doğa yasalarını, zamanı, atom gibi konularda kafa yormuş, günümüzde en çok konuşulan fizikçi olan Albert Einstein’ın dünyaya baktığı pencerenin yanında küçük bir saksı biraz da toprak bulunuyordu.

“DÜNYADA BİR TANE DAHİ ÇOCUK MUTSUZ OLDUĞU SÜRECE, BÜYÜK İCATLAR VE İLERLEMELER HİÇTİR”

Yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirecek olan Einstein, zamana dur demişti.

Dünyanın gidişatını, teknolojisini, evrene bakış açısını değiştiren ve değiştirmeye devam eden Einstein, zamana dur demişti.

Görecelilik, kuantum fiziği, ışığın doğası ile zaman, uzay ve zamanın ilişkisi hakkında çalışmış olan Einstein’ın zamana dur dediğini söylemem biraz garip gelebilir.

Ama dur demişti.

Binlerce yıl yankısı devam edecek dönüm noktalarından birini gerçekleştirmiş ve zamana dur demişti…

Belki de zamana dur demek istemişti.

Ya da insanların acımasızlığının son bulmasını…

Bir çocuk bile mutsuz olsa… Ki milyonlarca çocuğun mutsuz olduğunu düşündüğümüzde teknolojik bir ilerleme de hiç değil mi?

Bizler sıcacık yuvalarımızda gülü gülistan yaşarken, sokakta mendil satan bir çocuk gördüğümüzde vicdanımızı mendil satın alarak temizliyoruz. Dünyanın her bir köşesinde çocuk işçilik devam ediyor. Çocuk gelinler, çocuk savaşçılar, zorbalığa, istismara uğrayan milyonlarca çocuk için zamanda herhangi bir kırılma olmuyor. Sadece ve sadece teoriler yüreklerinde gerçekleşiyor. Gönülleri zamanda kırılıp binlerce evrene dağılıyor ve orada acımaya devam ediyor. Böyle bir durumda evreni anlamak kime nasıl iyi gelebilir ki? Ya da nasıl bir anlamı olabilir.

Bir tek çocuk bile mutlu değilken, huzurlu değilken, çocuk olmayı unutmuşken…

Evreni anlamaya çalışırken Einstein, düşündü. İrdeledi. Bir bilim insanının yapması gerektiği gibi ve onca ayrıntı içinde o sadeliği gördü. O naifliği gördü.

Çocukların mutsuz olduğu bir evrende, evreni anlamak, icatlar yapmak da anlamsızdı.

Çocukların mutlu olduğu, bütün çocukların mutlu olduğu bir evrende yeni icatlar anlamlı olabilir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.