SON DAKİKA
Hava Durumu

Çocuk kitaplarının ruhu (06.09.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 06.09.2021 09:58

Çocuk kitapları, çocukları uçsuz bucaksız diyarlara götürür.

En azından götürmelidir dememiz gerekecek sanırım. Çünkü küçük bir araştırma yaptığımızda, çocuk edebiyatında olmaması gereken tonlarca kitap; raflarda çocukları bekliyor.

Edebiyat dünyasında, yazın hayatında önemli yerlere sahip olsalar da; her kitap çocuk kitabı olmuyor, olmaz.

İçinde çocuklardan bahsedildiği için bir kitap çocuk edebiyatı içinde yer alamaz. Almamalıdır. Kitapların dünyasında yer alabilir.

Çocuklara kullandığımız dil yetişkinlere kullandığımızdan çok daha farklıdır ve bu yazın hayatında da olmalıdır. Günümzüde çocuk edebiyatı daha gelişmiş olsa da hala raflarda olmaması gereken bir çok kitap yer alıyor.

Biraz çocukluğunuzu hatırlayın.

Çocuk kitaplarından kaç tanesi sizi nasıl etkiledi? Günümüzde kitaba ulaşmak çok daha kolayken neden en doğru kitapları çocuklara vermiyoruz?

Geçmişte bu daha zordu. Kabul ediyorum. İlkokul kütüphanelerinde onlarca kitap vardı. Ve ‘kitap’ların önemli olduğu konusunda herkes hem fikir olduğu için, sadece basılı, kapaklı her yazın kitap olarak kabul ediliyor ve raflarda yerini alıyordu.

Çünkü, kitap okumak geliştirir???

Sahi geliştirir mi?

Henüz soyut kavramlar ve somut kavramlar arasındaki bağları ve zıtlıkları çözememiş, çocuklar… sahi her kitabı okuyabilir mi? sadece okuma alışkanlığı gelişsin, doğru hecelesin, okumayı hızlı söksün diye her kitap verilmeli mi?

Tabi bu sadece okuma yazmayı yeni öğrenen çocuklar için de geçerli değil.

Okul öncesi çocuklar aokunan kitapları da iyi irdelemek gerekiyor. Çocuklara neden savaş öğretilir mesela? Minik bir çocuğa ölümün her açısı neden tüm çıplaklığı ile anlatılır?

Elbette hayatın gerçeklerini göstermenin en tatlı yolu kitaplardır. Ama bu onlarda nasıl sonuçlar doğurur?

Kıskançlık ve öfke neden anlatılır?

Çocuk kitaplarında hayal gücü nerededir?

Çocuklara, öğretmenleri tarafından önerilen kitaplar ne kadar doğrudur? İyice araştırın. Bakın. Sosyal, psikolojik gelişimi için pedagoglar ne diyor?

Öğretmen önerdiği için önerilen kitap kutsal değildir. Olmamalıdır. Çocukların yaş grubuna uygun olmayan bir kitabı öğretmen önerdiğinde, öğretmende sorgulanmalı, onunla görüşülmelidir. Öğrenmenin yaşı yoktur hani… Evet, öğretmene de bu uygun bir dille anlatılmalı, sorular sorulmalı ve onun yeni bir pencere kazanması sağlanmalıdır.

Kimse her şeyi bilemez.

Sadece kitapların muhteşem renklerle resmedilmesi, onları çocuk kitabı yapmaz. Çocuklar için çok ilgi çekici olsalar dahi… Çocuklar o kitaplardan uzak tutulmalıdır. Başka yolu yok. Hayal dünyaları, duygu ve fikir gelişimleri için en sağlıklı kitaplar tercih edilmelidir.

Şuanda ‘piyasa’da birçok hatalı kitap yer alıyor. Satın alınsın diye yazılıp çizilmiş, aslında çocuk yaş gruplarında okutulmaması gereken kitaplar.

Bu duruma karşı çıkmak için ille de çocuk sahibi olmanıza da gerek yok.

Özellikle kitaba ihtiyacı olan kütüphanelere kitap bağışlamak, çevrenizdeki çocuklara kitap hediye etmek de önemli.

Unutmayın kitaplar dünyayı değiştirir.

Öyle ya da böyle.

Ama biz dünyayı iyi değiştirmek istiyoruz.

Bizden kastım ise çocuklar…

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.