SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇOCUK HAKLARI ŞARKISI (21.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 21.11.2021 10:13

Yaşamak.

Yaşamak. Ama sadece yaşamak da değil.

İnsanca yaşamak.

Çocukça yaşamak.

Ve bütün bunlar için de haklar var. İnsanca yaşama hakkı, çocukça yaşama hakkı.

Ya da insan olabilme, insanca yaşayabilme, çocuk olabilme, çocukça yaşayabilme hakkı… Bunun mücadelesi.

Hak mücadelesi çok kollu bol dertli. Her dert bir dipsiz kuyu, her bir kuyu zehir zemberek dolu.

Bu dipsiz kuyuların minikleri ise ayrı acı ve keder dolu. Elini, kuyudan su almak için daldırdığında insan, elleri kesilir de kanar. Kanar da kanaya merhem neredeyse bulunamaz.

Yaranın tek merhemi yine o dipsiz kutunun içindedir.

Her bir keder, dert şiddet, istismar, ölüm, feryat, işkence bir dipsiz kuyudur. Bu kuyuların içinden çıkan her bir kişi de merhem. Destek olunan, çığlığı duyulan, sesi işitilen her bir kişi merhemdir.

Kimisi için geçtir. Hali nicedir. Yitip gitmiştir bu diyardan. Ve o yara, ona yardım edilemediği için ilelebet kalacaktır. Gönül anar durur.

Her bir dert…

En temelde de yaşama hakkı.

Ardından insanca yaşama hakkı, onunda ötesinde çocukça yaşama hakkı.

Minik kuyuların ayrı bir keder ve acı ile dolu olması da bundan dolayı.

Çünkü bu kuyular, yetişkinler tarafından inşa edilip, çocukları hapsetmeye çalışıyor. Oysa çocukların korunması, pamuklara sarılması gerekir. Gül pak, Acem Borularının ballarından verilmesi, meyvelerle, yemişlerle beslenmesi gerekir…

Ama dünya üzerinden böyle bir gerçeklik yok.

En azamisinden elimizden tuttuğumuz aslında çocuk haklarını bırakmak istemiyoruz. En azamisi çünkü her geçen gün yeni hak taleplerimiz oluyor. Olacak ve karşılanmalı da. Karşılanmak zorunda.

Çocukların çocukça yaşama hakkı ellerinden alınmamalı.

Bir dolu yasamız var. Talebimiz var.

Hatta bazı çocuk haklarının nedenlerini bile anlamakta güçlük çekiyoruz. ‘Neden? Benim kötü niyetim yok ki?’ diyoruz mesela…

Mesela tanıdığınız bir çocuğa sarılır ve öperken izin istemeden, çocuk yasalarını çiğneyerek dokunuyorsunuz. Çocuğu tanımanız ya da onun sizi tanıması önemli değil.

Onun isteği önemi. Ve hayır diyebileceğini göstermek için de ona bunu sormanız gerekli.

Sarılmanın, kötü olmadığını düşünen bir çocuk hayır dememeliyim, bu kötü bir şey iye de düşünebilir.

İstismara da açık olur böylece.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi çocuk şarkısı çerçevesinde ayrıca ‘Mino’nun 4 Kuralı’ adıyla 5 ile 8 yaş grubundaki çocuklara güçlendirici mesajlar verilmesi, yetişkinlere ise kolaylaştırıcı önerilerin sunulması amaçlandı. Bununda ötesinde bir şeyi daha gösterdi…

Yetişkinlerin nasıl davranması gerektiğini.

Mesela izin almaları gerektiğini.

Bir çocuğa dokunmadan önce, yakını, akrabası, arkadaşı olsa da izin almaları gerektiğini…

Çocukların bedensel söz haklarını öğrenmelerinin, bedensel ve kişisel sınırlarını tanıyıp ifade edebilmelerinin ve ihtiyaç duyduklarında destek isteyebilmelerinin kolaylaştırılması adına oluşturulan dört kural şöyle sıralandı:

Kural 1: ‘Bedenimin her yeri özel ve bana ait. Kimse bana sormadan, benden izin almadan dokunamaz, sarılamaz, öpemez. İstemediğim şeylere, oyunlara, şakalara zorlayamaz. Fotoğrafımı ve videomu çekemez’ (ÇOCUKLARA SORU SORUN. İZİN İSTEYİN. HER ŞEYİ ÇOK BİLEN YETİŞKİNLER ÇOCUKLARDAN İZİN İSTEDİKTEN SONRA FOTOĞRAFINI ÇEKEBİLİRSİNİZ, ONLARA DOKUNABİLİRSİNİZ. VE EBEVEYNLERİNDEN…)

Kural 2: ‘Tıpkı büyükler gibi benim de duygularım, sözlerim var ve hepsi önemli’ (HER ŞEYİ ÇOK BİLEN YETİŞKİNLER, ÇOCUKLARI DİNLEYİN. SİZİNKİNDEN DAHA AZ DEĞERLİ DEĞİL ONLARIN SÖZLERİ. DAVRANIŞLARINI, RESİMLERİNİ, OYUNLARINI DİNLEYİN)

Kural 3: ‘Her şeyi kabul etmek zorunda değilim. İstemediğim şeyler olduğunda ‘ııh, cık, istemiyorum, hayır’ diyorum ya da başımı iki yana sallıyorum’ (ÇOCUKLAR MÜLK DEĞİLDİR)

Kural 4: ‘Hoşuma gitmeyen bir şey olduğunda bunu saklamam, güvendiğim ve konuşmayı sevdiğim bir büyüğe anlatırım. Destek istemek hakkım’ (HER ŞEYİ BİLEN YETİŞKİNLER ÇOCUKLARA GÜVENLİ ALAN YARATIN. NASIL GÜVENLİ ALAN OLUŞTURABİLECEĞİNİZİ ÖĞRENİN)

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.